Greckokatolicki arcybiskup Cyril Vasiľ ze Słowacji ostro skrytykował ostatnie nasilone ataki na katolicyzm, chrześcijaństwo i religię w mediach i sieciach społecznościowych.
– Od czasu, gdy nowy centroprawicowy rząd objął w marcu władzę w Bratysławie komentarze ostrzegają przed „reżimem chrześcijańskich ajatollahów” i „próbą przejęcia władzy przez katolicką część ludności”, powiedział administrator grecko-katolickiej eparchii Koszyce, w swoim kazaniu podczas Liturgii w uroczystość Zesłania Ducha Świętego w Michalowcach we wschodniej Słowacji.
“Wierzący są umieszczani w fundamentalistycznym i fanatycznym narożniku, kapłani nazywani są `ciemnogrodem` lub w najlepszym razie `hipokrytami`”, przypomniał abp Vasil zwracając uwagę, że odpowiada to sytuacji pierwszych chrześcijan, którzy zostali oskarżeni o pijaństwo i głupotę.
Jako przykład były sekretarz watykańskiej Kongregacji Kościołów Wschodnich przypomniał prośbę Kościoła na Słowacji o wolną od pracy niedzielę, o czym rozmawiano m. in. z nowym premierem Igorem Matoviciem. Arcybiskup krytycznie odniósł się do przeciwników tej inicjatywy, którzy uważają wezwanie do wprowadzenia wolnej niedzieli za „sygnał do wojny kulturowej”, a niektórzy komentatorzy medialni zastanawiają się, kiedy “zarejestrowany związek radykałów religijnych z koalicji i opozycji” przestanie działać.
Abp Vasiľ bronił także ministra zdrowia Marka Krajčíego, ewangelika, który został szczególnie ostro zaatakowany. Jak podkreślił hierarcha został on mianowany na to stanowisko „ze względu na swoje kwalifikacje i zaufanie współobywateli”. “Ponieważ Krajčí nie kryje swoich przekonań religijnych to skierowano pod jego adresem najobrzydliwsze najbardziej obraźliwe i absurdalne wyzwiska” – powiedział arcybiskup.
“W pewnym sensie jednak wszystkie te oskarżenia są `dobrym znakiem`, ponieważ świadczą, że Kościół na Słowacji żyje”, kontynuował abp Vasiľ. Jego zdaniem “pod tym względem sytuacja jest podobna do pierwszych chrześcijan, którzy w dniu Pięćdziesiątnicy dzięki swojej odwadze znaleźli zadziwiająco wielu naśladowców”. “Piotr, który wcześniej wyparł się Jezusa mógł przekonać wielu z powodu swojej słabości”, powiedział hierarcha.
Na początku roku papież Franciszek mianował abp Vasiľa administratorem grecko-katolickiej eparchii Koszyce. Zarządza on eparchią do czasu wyjaśnienia zarzutów wobec jej zwierzchnika, 62-letniego bp Milana Chautura CSsR, który został oskarżony o molestowanie seksualne. Według słowackich mediów Stolica Apostolska prowadzi dochodzenie w tej sprawie.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
"Zabili ich na różne sposoby. Są wszystkie dowody na to, jak ich torturowali."