Konwersja kontrolowana

Arcybiskup Canterbury chce utworzyć anglikańsko-katolicką komisję dwustronną, która kontrolowałaby proces konwersji z anglikanizmu na katolicyzm. Abp Rowan Williams, przebywający obecnie w Indiach, zwierzył się ze swych planów tamtejszym dziennikarzom. Opowiedział im również o frustracji, jaką wzbudził w nim fakt, że Benedykt XVI nie konsultował z nim utworzenia w Kościele katolickim ordynariatu personalnego dla byłych anglikanów. Przyznał natomiast, że relacje z katolickimi biskupami w Wielkiej Brytanii są bardzo dobre i stąd pomysł na powołanie wraz z nimi komisji ds. nadzorowania konwersji.

Wywiad dla indyjskiego czasopisma The Hindu jest pierwszym publicznym wystąpieniem zwierzchnika anglikanów po tym, jak jedna z angielskich parafii i jeden z londyńskich biskupów zapowiedzieli w ubiegłym tygodniu przejście na katolicyzm. Abp Williams deklaruje, że jedynym celem ewentualnej komisji byłoby usprawnienie procesu konwersji, aby był on bardziej łagodny i mniej bolesny. Jednakże w przekonaniu dziennika Daily Telegraph, zwierzchnik anglikanów chce w istocie zyskać wiedzę na temat realnej sytuacji w swym Kościele. Chodzi tu przede wszystkim o negocjacje, które od niemal roku są prowadzone między konserwatywnymi nurtami anglikanizmu a samą Stolicą Apostolską, czyli ponad głowami katolickich i anglikańskich hierarchów w Wielkiej Brytanii. Abp Williams liczy na odtajnienie tego procesu – podkreśla Daily Telegraph.

«« | « | 1 | » | »»
 • gut
  21.10.2010 22:47
  ...Benedykt XVI nie konsultował z nim utworzenia w Kościele katolickim ordynariatu personalnego dla byłych anglikanów.

  ( to jakiś rodzaj religijnej poprawności)
  Niby czemu Papież miałby to z nim konsultować? Przecież Papież zarządza w Kościele Katolickim suwerennie a to, że grupa anglikanów przyjęła jego propozycję czy wręcz! sama chciała świadczy, że Papież na siłę nikogo nie przyciągał. Widać anglikanie to dorośli ludzie i sami podejmują decyzję gdzie chcą trwać.

  I chwała Bogu bo o ile chrześcijaństwo będzie jednością przez ruch ekumeniczny a przez to wiarygodniejsze to Kościół katolicki też będzie wiarygodniejszy poprzez swoją jedność - zabliźniając swoje rany z czasów Reformacji.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.