Światowa Rada Kościołów prosi o modlitwę w intencji Palestyńczyków. Jest to dla nich szczególny czas zbiorów oliwek, które stanowią źródło utrzymania dla najbiedniejszych rodzin. Okupacja i obostrzenia pandemiczne nie pozwalają im jednak w pełni korzystać z plonów swojej ziemi.
W tym tygodniu Światowa Rada Kościołów wzywa swoich członków, partnerów i wszystkich ludzi dobrej woli do solidarności w modlitwie o pokój i sprawiedliwość w Ziemi Świętej, zwłaszcza za prześladowanych Palestyńczyków. Organizacja włącza także w intencję modlitewną prośbę o obfite zbiory oliwek, które w Palestynie mają wymiar nie tylko gospodarczy, ale także kulturowy i duchowy. Na Zachodnim Brzegu Jordanu znajduje się ponad 10 milionów drzew oliwnych, a zbiory od września stanowią roczne utrzymanie, szczególnie dla ubogich rodzin, które często doświadczają niesprawiedliwości i wandalizmu wobec swojej własności.
„Zbieranie oliwek ma ogromne znaczenie dla społeczności palestyńskich na Zachodnim Brzegu Jordanu – powiedział Ioan Sauca, Sekretarz Generalny ad interim Światowej Rady Kościołów. – Wydarzenie to gromadzi ludzi w radosnej i świątecznej atmosferze wokół jednego z najważniejszych tradycyjnych źródeł dochodu. Zbieranie się w pokoju i bezpieczeństwie jest niezbędne dla życia i utrzymania palestyńskich rolników i ich rodzin”.
W Palestynie około 100 tys. rodzin utrzymuje się z uprawy drzew oliwnych. Niestety nie są oni w stanie rozwinąć swojego potencjału ekonomicznego, gdyż oliwki są zbierane pod okupacją wojskową, która trwa już 53 lata. Palestyńskie rodziny nie mają swobodnego dostępu do swojej ziemi, więc nie mogą dbać o swoje tereny w pełni. Dodatkowo dochodzą obostrzenia pandemiczne, które znacznie zaostrzyły bezbronność społeczności palestyńskich na okupowanych terytoriach.
W Palestynie i Izraelu Światowa Rada Kościołów od wielu lat propaguje pokój i sprawiedliwość wśród ludności żyjącej pod okupacją. „Sezon zbioru oliwek to czas, aby przypomnieć światu po raz kolejny o trudnościach i niesprawiedliwości, z jakimi boryka się naród palestyński”, podsumował Sauca. W tym szczególnym momencie zdominowanym przez obawy dotyczące Covid-19, hojna odpowiedź na zaproszenie do modlitwy o pokój w Ziemi Świętej pokaże, że ludność palestyńska nie jest zapomniana i że „wspólnota chrześcijańska będzie nadal przeciwstawiać się uciskowi i łamaniu praw człowieka” – podkreślił sekretarz.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.