Międzynarodowa delegacja biskupów prawosławnych, której przewodniczył patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, zakończyła 29 października kilkudniową wizytę w Rumunii. Głównym jej celem było, jak stwierdza komunikat wydany na zakończenie pobytu delegacji, umocnienie więzi miedzy światowym prawosławiem a Patriarchatem Rumuńskim i udział w obchodach 1685. rocznicy I soboru powszechnego, który odbył się w Nicei (325) i 125-lecia autokefalii Kościoła rumuńskiego.
Witając gości z rożnych krajów, przybyłych 26 bm. do Bukaresztu, patriarcha rumuński Daniel wyraził „wielką radość narodu rumuńskiego z tej wizyty, która jest zaszczytem dla naszego Kościoła, pragnącego umacniać w ten sposób swe braterskie stosunki z innymi Kościołami prawosławnymi”. Gospodarz spotkania podkreślił, że „wielką radość sprawia nam udział patriarchy Bartłomieja w świętowaniu 1685. rocznicy I soboru powszechnego – w Nicei, „na którym ustanowiono pierwsze fundamenty Credo Konstantynopolsko-Nicejskiego”.
Nawiązując do drugiej rocznicy, zwierzchnik rumuńskiego prawosławia przypomniał, że 125 lat temu Rumuński Kościół Prawosławny uzyskał uznanie swej autokefalii (niezależności) od Kościoła macierzystego, czyli od Patriarchatu Konstantynopolitańskiego. „Wydarzenie to sprawiło, że staliśmy się Kościołami siostrzanymi” – podkreślił mówca.
Obu tym wydarzeniom było poświęcone uroczyste posiedzenie Świętego Synodu Kościoła rumuńskiego, obradujące 28 bm. pod przewodnictwem patriarchy Daniela.
W środę 27 bm. goście uczestniczyli w uroczystej liturgii z okazji przypadającego w tym dniu święta św. Demetriusza – patrona katedry prawosławnej w Bukareszcie. W kazaniu podczas nabożeństwa patriarcha Bartłomiej zaznaczył, że „przynosi ze sobą uścisk i błogosławieństwo od Kościoła-Matki w Konstantynopolu”. „Jestem szczęśliwy, widząc tę starożytną córkę, a dziś siostrzany Kościół Rumunii, jak kroczy swoją drogą i wzrasta w świętości” – zapewnił honorowy zwierzchnik światowego prawosławia.
W dalszej części swego kazania zatrzymał się on na postaciach dwóch świętych Demetriuszach: męczenniku z Salonik, którego pamiątkę obchodzi się 26 października, i patronie Bukaresztu, czczonym następnego dnia. „Każdy z nich kochał Chrystusa i obaj otrzymali łaskę od Boga: pierwszy, przelewając krew za swoja wiarę, drugi, ćwicząc się w ascezie” – podkreślił Bartłomiej I.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.