Amerykanie powinni robić więcej dla prześladowanych chrześcijan

Amerykańscy chrześcijanie powinni robić więcej na rzecz swoich prześladowanych sióstr i braci na całym świecie – uważa kard. Timothy Dolan z Nowego Jorku.

Purpurat uczestniczył w wirtualnym sympozjum na temat prześladowań, w którym wzięli udział przedstawiciele chrześcijan z krajów, w których trwają represje. W spotkaniu uczestniczyli także inni przywódcy religijni oraz eksperci.

Purpurat zachęcał katolików do refleksji nad tym, jak mogą pomóc swoim współwyznawcom, którzy cierpią tylko dlatego, że wierzą w tego samego Boga. „Jeśli nasza wspólna przynależność do mistycznego ciała Chrystusa ma cokolwiek znaczyć, to ich cierpienie musi stać się także naszym” – zaznaczył kard. Dolan. Zacytował także Jana Pawła II, który określił współczesność jako „nowy wiek męczenników”. Połowa wszystkich chrześcijańskich męczenników została zabita tylko w XX wieku. „Wiek XXI zapowiada się niewiele lepiej” – przyznał kard. Dolan. Przez dwie dekady obecnego stulecia za wiarę w Jezusa zginęło już na całym świecie ponad 1 mln. 250 tys. osób.

Wśród prelegentów znalazła się Mariam Ibraheem, Sudanka, aresztowana i oskarżona o porzucenie islamu. Zgodnie z sudańskim prawem uważano ją za muzułmankę ze względu na wiarę jej ojca, mimo że matka wychowała ją jako chrześcijankę po tym, jak ojciec opuścił rodzinę, gdy miała 6 lat. Została również oskarżona o cudzołóstwo i skazana na 100 batów, ponieważ jej małżeństwo z chrześcijaninem nie zostało uznane przez prawo. Mimo, że w maju 2014 roku została skazana na śmierć, Mariam odmówiła wyrzeczenia się jej wiary chrześcijańskiej. Jej mały synek mieszkał z nią w więzieniu, a w czasie pobytu za kratami urodziła dziewczynkę. W czerwcu 2014 r. Mariam i jej rodzina zostali zwolnieni z więzienia. Obecnie mieszkają w Stanach Zjednoczonych.

W swoim wystąpieniu kard. Dolan zastanawiał się nad tym, co mogą zrobić amerykańscy katolicy, by pomóc prześladowanym chrześcijanom. „Jesteśmy społeczeństwem z wielkimi tradycjami wolności. Czujemy jedność z prześladowanymi, ale nie możemy na tym poprzestać. Wszyscy powinniśmy stać się orędownikami wolności” – powiedział purpurat. Zachęcił, aby wzorem Papieża Franciszka, przeprowadzić rachunek sumienia na ten temat. Papież wezwał chrześcijan, by zadali sobie pytanie, czy są obojętni na prześladowania, czy kiedy dowiadują się o represjach, czują jakby „cierpiał członek ich własnej rodziny”.

Ważne jest także, aby Amerykanie dowiedzieli się jaka jest skala prześladowań na całym świecie. Kard. Dolan zachęcał księży do włączenia historii współczesnych męczenników w treść swoich kazań. „Te historie są bardzo przydatne w ciągłej formacji wiary” – zaznaczył purpurat.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama