Grecja: komunia do ust jedną łyżeczką?

Kontrowersje nie ustają.

Podczas gdy Kościoły prawosławne Rumunii, Rosji, na Ukrainie i w USA zmieniają zdanie co do sposobu przyjmowania Komunii św. przez wszystkich tą samą łyżeczką ze względu na zakażenia koronawirusem, w Gracji nadal wielu duchownych tak nie uważa. Wbrew nakazom władz, a nawet wbrew swoim hierarchom uważają oni, że „wiara w sakrament Ciała i Krwi Pańskiej może ochronić ludzi przed wirusem… Jeśli nie wierzysz i widzisz tylko chleb i wino wówczas nie jesteś chroniony”.

Na Covid -19 zmarło już wielu prawosławnych księży i hierarchów. Ostatnio m.in. patriarcha Serbii Ireneusz i patriarcha Czarnogóry Amfilochiusz, a przedtem biskup Jan z Lagadas.

W intencji ustąpienia koronawirusa modlili się w zeszłym miesiącu w nocy mnisi na górze Atos. Towarzyszyły im tłumy ludzi co mogło doprowadzić do kolejnej fali pandemii. We wrześniu do tego doszło, a jak było w listopadzie nie jest zupełnie jasne.

Duchowni, którzy przeżyli zakażenie wirusem krytykują konserwatystów. „Myślimy, że jesteśmy nadludźmi”. Głosimy „ kryminalne kazania” i ukrywamy fakt, że zostaliśmy zakażeni wirusem. W rezultacie wpędza nas to do grobu. Święty egotyzm zabija”- apeluje bp. Anthimos z Alexandroupolis. Z kolei arcybiskup Hieronim, który też przeżył zakażenie i 30 listopada opuścił klinikę w Atenach nawołuje Greków do „ograniczeń, dyscypliny i trzymania się przepisów. A te normy według polityka opozycyjnej partii Syriza Nasosa Iliopoulosa powinny stać się bardziej restrykcyjne. „Państwo musi wypracować klarowne ustawy, których przestrzeganie stanie się obowiązkowe”.

Grecy są bardzo religijni. Według agencji Associated Press, 8 na 10 mieszkańców Hellady uważa religię za „ważny element życia”. Wiara ta obejmuje także świeckich pracowników Służby Zdrowia, naukowców i polityków. Jednakże zwłaszcza epidemiolodzy widzą potrzebę zmiany sposobu przyjmowania Komunii św. Tak uważa m.in. Eleni Yamarellou, doradca rządu ds. pandemii. W grę wchodzą jednak trudne do zmiany w kulturze kościelnej. Dowodzą tego badania prof. Apostolosa Nikolaidisa, który wykłada socjologię religii na Uniwersytecie w Atenach: „Prawosławne praktyki religijne nie mają w sobie elastyczności co do przyjmowania Komunii św.”.

«« | « | 1 | » | »»