Prawosławna pamięć ofiar zbrodni NKWD

Kazańska diecezja prawosławna wystąpi do kierownictwa Tatarstanu z propozycją upamiętnienia ofiar stalinowskich represji na wyspie Swijażsk, gdzie na terenie monasteru mieścił się obóz koncentracyjny NKWD. Monaster Zaśnięcia Matki Bożej do czasu świętokradczej zmiany jego funkcji był pomnikiem prawosławnej architektury XVI w.

„Według wstępnych ustaleń archeologów wzdłuż murów kompleksu męskiego monasteru pochowanych było ponad 5 tys. rozstrzelanych ludzi. Ostatnie egzekucje odbywały się w 1943 r.” – powiedział dziennikarzom sekretarz monasteru, o. Tarach Maksimienko.

Monaster zwrócono Kościołowi prawosławnemu w 1997 r. W bieżącym roku rozpoczęto generalną odnowę monasteru. Wówczas odkryto pierwsze miejsca zbiorowych mogił ofiar stalinizmu. Dla zatarcia zbrodni zwłoki posypane były wapnem, ale w czaszkach widoczne pozostały ślady kul. Po zakończeniu prac restauracyjnych odnalezione szczątki ludzkie będą ponownie pochowane na dwóch cmentarzach znajdujących się na wyspie Swijażsk.

„Podczas pochówku odprawione zostaną modlitwy za zmarłych. Biorąc pod uwagę, że więźniami obozu były osoby różnych narodowości i wyznań, modlitwy odprawią duchowni prawosławni, muzułmańscy i być może katoliccy” – powiedział o. Tarach Maksimienko.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.