U prawosławnych katolik może się czuć jak w domu. Tak uważa kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Dlaczego?
Katolicko-prawosławny dialog na temat prymatu i kolegialności będzie miał odtąd charakter bardziej teologiczny niż historyczny – oświadczył kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Pod koniec ubiegłego miesiąca złożył on wizytę w patriarchacie Konstantynopola. Rozmawiał tam między innymi o przyszłości dialogu, który przez ostatnie dwa lata był skoncentrowany na kwestii prymatu i kolegialności w niepodzielonym Kościele pierwszego tysiąclecia.
W związku z tym, że dociekania historyczne wymagają zaangażowania ekspertów, strona prawosławna zaproponowała tekst o charakterze teologicznym – powiedział kard. Koch. Nawiązując do swego udziału w prawosławnych uroczystościach ku czci św. Andrzeja Apostoła, patrona Patriarchatu Konstantynopola, wyznał on, że u prawosławnych katolik może się czuć jak w domu. Zachowali oni bowiem struktury, mentalność i poglądy starożytnego Kościoła, czego nie da się powiedzieć o protestantach. Również nam katolikom grozi niebezpieczeństwo, że zatracimy tę rzeczywistość – ostrzegł szef ekumenicznej dykasterii. Powiedział on również, że w relacjach z prawosławnymi bardzo ważne jest budowanie przyjaznych relacji. Tylko na tym fundamencie można prowadzić z nimi dialog – zaznaczył. Ujawnił on również, że w najbliższym czasie zamierza odwiedzić pozostałe prawosławne patriarchaty.
Pod protestem przeciw jej zwolnieniu podpisało się 25 tys. osób
Tak twierdzą Amerykanie. Rumuńskie służby nie mają takich informacji.
Opublikowano materiały na przyszłoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.