Patriarcha Cyryl o prześladowaniu chrześcijan

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl wyraził zaniepokojenie prześladowaniami chrześcijan w Europie. Rozmawiał na ten temat z przebywającym w stolicy Rosji prezydentem Łotwy.

„Mówiąc o Europie, Unii Europejskiej chciałbym wyrazić zaniepokojenie stosunkiem wobec przejawów chrześcijańskiej wiary w sferze publicznej, Są kraje w Unii Europejskiej, gdzie występują trudności w jawnym odwoływaniu się do własnych przekonań religijnych w działalności społecznej i zawodowej” – powiedział zwierzchnik rosyjskiego prawosławia. Podkreślił, że rodzi to napięcia, tak jak próby usunięcia krzyży ze szkół, i zmierza wyraźnie do pozbycia się symboli religijnych z przestrzeni publicznej”.

„W ZSRR usuwano krzyże z cerkwi i dobrze wiemy, do czego doprowadziła walka z symbolami religijnymi. Bardzo ważne wydaje się, żeby pod pozorem ochrony praw człowieka, wolności religijnej, istnienia wielokulturowego i wielowyznaniowego społeczeństwa nie próbowano rugować z życia publicznego przejawów obecności religii” – kontynuował patriarcha Cyryl. Według niego „wspólnoty religijne powinny mieć prawo do aktywnego włączania się w życie społeczne, żeby żaden człowiek, także chrześcijanin, nie odczuwał, że jego przekonania nie są akceptowane przez społeczeństwo i państwo”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama