Ukraina: ramowy program wizyty patriarchy Bartłomieja

Czterodniowa wizyta ma rozpocząć się 22 sierpnia.

 Ukraińskie media podały ramowy program wizyty ekumenicznego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja na Ukrainie. Będzie to jego pierwszy pobyt w tym kraju po tym, jak przyznał w 2019 r. autokefalię nowo powstałemu Prawosławnemu Kościołowi Ukrainy (PKU), co wywołało ostry konflikt z Patriarchatem Moskiewskim.

Czterodniowa wizyta, która ma rozpocząć się 22 sierpnia, związana jest z 30. rocznicą ogłoszenia niepodległości Ukrainy. Szczegółowy program nie został dotychczas opublikowany z obawy przed prowokacjami zwolenników Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie, którzy obiecali, że będą „zakłócać wizytę”.

W Kijowie Bartłomiej spotka się z prezydentem, premierem i przewodniczącym parlamentu, a także weźmie udział w paradzie z okazji Dnia Niepodległości 24 sierpnia. Przewidziane jest także spotkanie z dziećmi poległych w Donbasie, wizyty u ambasadorów Grecji i Turcji, jak również złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar Wielkiego Głodu z lat 30. XX wieku.

Kościelna część wizyty przewiduje nieszpory w cerkwi św. Andrzeja (w klasztorze stauropigialnym patriarchy Konstantynopola, czyli bezpośrednio mu podległym), Świętą Liturgię w katedrze św. Michała w koncelebrze z metropolitą Epifaniuszem, zwierzchnikiem PKU, a także wspólny posiłek z duchowieństwem tego Kościoła.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama