1 września to Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia. Rozpoczyna on również coroczne wydarzenie ekumeniczne Czas dla Stworzenia, podczas którego chrześcijanie na całym świecie modlą się oraz podejmują działania na rzecz odnowy środowiska naturalnego. Czas dla Stworzenia zakończy się 4 października, we wspomnienie św. Franciszka z Asyżu.
„Namiot Abrahama, będący symbolem tegorocznego wydarzenia, wyraża wezwanie do radykalnej gościnności, wyrażonej poprzez zapewnienie miejsca dla wszystkich stworzeń, ludzkich i nie-ludzkich, w domu (oikos) Boga” - podkreśla ks. Bruno-Marie Duffé, sekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
Specjalne przesłanie wystosował także Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej, który m.in. zaapelował o poważne potraktowanie globalnej sytuacji w czasach koronawirusa. Wyraził też nadzieję, że poczucie odpowiedzialności pozwoli opanować szerzącą się dezinformację zarówno na temat realności zagrożeń związanych z COVID-19, jak i zmian klimatycznych.
Franciszek podczas środowej audiencji generalnej podkreślił ekumeniczny charakter Czasu dla Stworzenia:
„W tym roku jego temat brzmi: „Dom dla wszystkich? Odnowienie oikos Boga”. Wraz z patriarchą ekumenicznym Bartłomiejem i arcybiskupem Canterbury Justinem Welbym przygotowaliśmy orędzie, które ukaże się w najbliższych dniach. Wspólnie z braćmi i siostrami różnych wyznań chrześcijańskich módlmy się i działajmy na rzecz wspólnego domu w czasach poważnego kryzysu światowego.“
Więcej informacji na temat działań Czasu dla Stworzenia podejmowanych w Polsce z inicjatywy Caritas można znaleźć na stronie: https://laudatosi.caritas.pl/.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
"Zabili ich na różne sposoby. Są wszystkie dowody na to, jak ich torturowali."