Do modlitewnych zmagań o sprawiedliwość, pokój i pomyślność dla wszystkich ludzi tej ziemi zachęcają chrześcijanie z Jerozolimy. To oni przygotowali w tym roku materiały na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Będzie on obchodzony od 18 do 25 stycznia pod hasłem: „Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach (Dz 2,42)”.
W Białymstoku, gdzie jest wielu prawosławnych, w ramach Tygodnia Modlitw 18 stycznia odbędzie się nabożeństwo w intencji jedności chrześcijan z udziałem osób życia konsekrowanego. W piątek 21 stycznia zebrani w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym będą mogli natomiast wysłuchać trójgłosu ekumenicznego nt. chrześcijańskiego nauczania o krzyżu Chrystusa.
W bazylice Ojców Dominikanów w Krakowie, w niedzielę 23 stycznia, odprawione zostanie ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego i Msza św. na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność. Przewodniczył jej będzie kard. Stanisław Dziwisz. Po Eucharystii, w kapitularzu bazyliki zostanie wyświetlony film "Jezus drogą pokoju" (Net for God). W filmie założyciel wspólnoty Arka Jean Vanier zaprasza do wejścia na drogę pokoju i wolności wewnętrznej, byśmy mogli przyjąć i kochać każdego człowieka.
Ofiary zbierane podczas nabożeństw tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Kościołach członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej mają zostać przeznaczone na prace związane z przygotowaniem i wydaniem ekumenicznego przekładu Starego Testamentu.
Wiadomo już, że materiały na obchody Tygodnia Ekumenicznego w roku przyszłym będą przygotowywane przez polskich chrześcijan. Jako hasło wybrano słowa: „Wszyscy będziemy przemienieni przez zwycięstwo naszego Pana Jezusa Chrystusa”.
***
Tygodnie Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowywane przez Światową Radę Kościołów i Papieską Radę ds. Popierania jedności Chrześcijan odbywają się od 1968 r. Czasem modlitwy o jedność są również święta Pięćdziesiątnicy oraz różne dni świąt religijnych czy narodowych.
W Polsce w przygotowywaniu i obchodach Tygodnia uczestniczy Polska Rada Ekumeniczna (PRE) i Kościół Rzymskokatolicki. W skład PRE wchodzi siedem Kościołów: Ewangelicko-Augsburski, Ewangelicko-Reformowany, Ewangelicko-Metodystyczny, Polskokatolicki, Starokatolicki Mariawitów i Chrześcijan Baptystów oraz Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.