Przewodniczący Konferencji Kościołów Europejskich (CEC) ks. Christian Krieger wezwał patriarchę Moskwy i Całej Rusi Cyryla, aby wyraźnie wypowiedział się przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę i przyczynił się do wysiłków na rzecz zakończenia wojny i zaprowadzenia pokoju.
„Przywódcy religijni i polityczni na całym świecie, a także wierni różnych Kościołów czekają, aż uznacie agresję, wezwiecie przywódców politycznych swojego kraju do zakończenia wojny i powrotu na drogę dialogu dyplomatycznego i ładu międzynarodowego. Wzywamy was do potwierdzenia wartości wszystkich ludzkich istnień, w tym życia obywateli Ukrainy, którzy są atakowani” – czytamy w liście przewodniczącego KEK do patriarchy Cyryla, wystosowanym 4 marca b r.
Ks. Krieger zwrócił uwagę, że podobnie jak miliony chrześcijan na całym świecie, jest zbulwersowany agresją rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainę, ludność cywilną i tysiącami ludzi uciekających z kraju. „Jednocześnie jestem przygnębiony waszym zniechęcającym milczeniem w sprawie niesprowokowanej wojny, którą wasz kraj wypowiedział innemu państwu, w którym żyją miliony chrześcijan, w tym prawosławni należący do waszej wspólnoty” – zaznaczył.
„Jako Kościoły, nasz horyzont wykracza poza interesy narodowe. Jestem głęboko przekonany, że Ewangelia Pana naszego Jezusa Chrystusa niesie przesłanie pokoju dla całej ludzkości, które wzywa do głębokiego poszanowania godności każdej istoty ludzkiej. Orędzie to jest zakorzenione w miłosierdziu Trójjedynego Boga i w przebaczeniu, które Bóg ofiarowuje w darze z siebie samego każdemu, kto do Niego przychodzi. To przesłanie wzywa chrześcijan, Kościoły i przywódców kościelnych, takich jak my, do bycia rzemieślnikami pokoju i pojednania” – napisał przewodniczący KEK.
„Modlę się, abyście podnieśli swój głos, aby położyć kres wojnie. Modlę się za ofiary tej wojny i wszystkich tych, którzy pracują na rzecz pokoju” – zakończył swój list ks. Krieger.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.