Ks. Kowalenko: Putin swoimi działaniami już się ekskomunikował

"Rosyjski świat" to też herezja. Koncepcja "rosyjskiego świata" nie jest chrześcijańska, nie jest prawosławna, nie jest ludzka.

„To, co teraz głosi patriarcha Cyryl i co robi Patriarchat Moskiewski, nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem i prawosławiem. Rozmawiam z wieloma teologami świata i wszyscy uważają, że Patriarchat Moskiewski czeka potępienie ze strony ludzi i całego świata chrześcijańskiego” – powiedział ks. protojerej Gieorgij Kowalenko z Prawosławnego Kościoła Ukrainy, rektor Otwartego Uniwersytetu Prawosławnego im. Sofii – Mądrości Bożej w Kijowie oraz przedstawiciel Wspólnej Międzynarodowej Komisji ds. Dialogu Teologicznego w wywiadzie udzielonym podczas ogólnokrajowego spotkania „Ukraina, jesteśmy razem”.

Zapytany, czy Kościół ogłosi ekskomunikuje Putina i wydali z Kościoła prawosławnego, ks. Kowalenko powiedział: „Putin swoimi działaniami już ekskomunikował się z chrześcijaństwa, podobnie jak ci, którzy błogosławią go za tę wojnę”. Podkreślił, że to dziwne, kiedy „ruski mir” – „rosyjski świat” niszczy większość cerkwi Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, cerkwi, które rzekomo przyszedł „chronić”.

„Zniszczono znacznie więcej niż 44 kościoły, jak podają oficjalne statystyki. Wiem na pewno, że jest ich więcej, ponieważ w tej statystyce nie uwzględniono 10 kościołów w obwodzie sumskim. Są także domy modlitwy, meczety, synagogi, ale większość zniszczonych świątyń to świątynie Patriarchatu Moskiewskiego” – powiedział prawosławny kapłan.

Jeśli chodzi o postawę Patriarchatu Moskwy i samą ideologię „rosyjskiego świata”, ks. Kowalenko powiedział: „Prawosławny Kościół Ukrainy i inne Kościoły są zjednoczone i potępiają Patriarchat Moskiewski, a w jego łonie zachodzą pewne procesy. Nie ma hybrydowej koegzystencji rzekomych patriotów i obrońców `rosyjskiego świata`. Wielu księży z Patriarchatu Moskwy jest teraz zdecydowanych i gotowych wstąpić do PKU. Są tacy, którzy są gotowi do wspólnej modlitwy i, niestety, tacy, którzy spotykają się z okupantami. Widzimy ten komponent Patriarchatu Moskwy, który współpracuje z okupantem, tych, którzy celowo przyłączają się do okupanta, aby podsycać ogień i współpracować. To jest zbrodnia, to jest grzech. Osoba, która dopuszcza się przemocy, niszczy swój naród, popełnia grzech. A `rosyjski świat` to też herezja. Koncepcja `rosyjskiego świata` nie jest chrześcijańska, nie jest prawosławna, nie jest ludzka. Należy ją potępić jako sprzeciwiającą się chrześcijaństwu. A teologowie prawosławni opisali punkt po punkcie, dlaczego koncepcja Patriarchatu Moskiewskiego dotycząca `rosyjskiego świata` nie jest prawosławna”.

Ks. protojerej Gieorgij Kowalenko wezwał do modlitwy za obrońców Ukrainy.

«« | « | 1 | » | »»