Bułgarska Cerkiew ma nowych świętych

Bułgarski Kościół Prawosławny ogłosił nowych świętych. Są to męczennicy z drugiej połowy XIX wieku.

Zostali zamordowani w 1876 r. w cerkwi w Bataku i w monasterze w Apriłcach przez Turków tłumiących powstanie bułgarskie. Było ich ok. 5 tys. Nie wszyscy znani są z imienia. Wiadomo, że byli wśród nich kapłani, mniszki i wierni świeccy.

Kanonizacja odbyła się wczoraj w Sofii. Liturgii w katedrze św. Aleksandra Newskiego przewodniczył sędziwy, 96-letni patriarcha Maksym, który stoi na czele bułgarskiego prawosławia od 40 lat. Była to pierwsza kanonizacja, odkąd pełni ten urząd. Poprzednia odbyła się w 1964 r. za patriarchy Cyryla. Do chwały ołtarzy wyniesiony został wówczas zmarły na początku XIX stulecia bp Sofroniusz Wraczański, jeden z głównych twórców bułgarskiego odrodzenia narodowego.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.