Tradycyjnie w kościele Nawiedzenia NMP w Witoszowie Dolnym ks. Jarosław Lipniak Mszą św. z przesłaniem ewangelicko-augsburskiego biskupa Waldemara Pytla rozpoczął cykl ekumenicznych spotkań.
W tym roku Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się pod hasłem „Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego” i jest obchodzony od 18 do 25 stycznia. W diecezji świdnickiej od lat jego program jest mocno rozbudowany i rozszerza się niemal do dwóch tygodni.
- Gromadzimy się na wieczerzy Pańskiej, aby prosić Boga o jedność Jego Kościoła i o pokój. Uczestniczymy w boskiej liturgii, która jest źródłem i szczytem całego chrześcijańskiego życia. Dzięki modlitwie możemy utrzymywać więź z Bogiem, wyrażając naszą wiarę, wdzięczność, potrzeby, problemy. Na tej modlitwie chcemy stanowić jedno, wyznając tę samą wiarę, ale i przeprosić za to, że utraciliśmy tę jedność, będąc zgorszeniem dla świata - mówił 14 stycznia na początku Mszy św. w kościele Nawiedzenia NMP w Witoszowie Dolnym ks. Jarosław Lipniak, miejscowy proboszcz i delegat biskupa świdnickiego ds. ekumenizmu.
Po odczytaniu Ewangelii głos zabrał przedstawiciel Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Przytaczając historię 6-letniego Bridgera Walkera, który osłonił 13-letnią siostrę przed atakującym ją psem, podkreślił, że chłopiec nie widział w tym niczego bohaterskiego, a jedynie braterski obowiązek.
- Miłość to słowo, które dużo lepiej pasuje do oceny jego czynu. To ona ma być paliwem do napędzania tego świata. Miłość ma nas prowadzić, motywować i otaczać. Miłość wypełnia każdy fragment Pisma Świętego, które nas przecież łączy. Przeczytamy o tym choćby w pierwszy Liście św. Jana: „w tym objawiła się miłość Boga ku nam, że zesłał Syna swego Jednorodzonego na świat, abyśmy życie mieli dzięki Niemu. W tym przejawia się miłość, że nie my umiłowaliśmy Boga, ale że On sam nas umiłował i posłał Syna swojego jako ofiarę przebłagalną za nasze grzechy” - cytował bp Waldemar Pytel, przypominając tegoroczne hasło Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Wyjaśniał dalej, że to oczywiste, bo Bóg jest miłością. Dlatego chrześcijanie modlą się, wierząc, że ich wysłucha; dziękują za życie, które jest Jego darem; ufają Bogu z przekonaniem, że ich nie zawiedzie; dążą do pojednania i wspólnoty mimo różnic, bo Chrystus zanim oddał swoje życie, modlił się, aby wszyscy byli jedno.
Biskup zachęcał do praktykowania przykazania miłości i otwartości na siebie nie tylko podczas corocznej inicjatywy, ale i w życiu codziennym wobec tych, którzy myślą, patrzą lub wyglądają inaczej.
Tego samego dnia przedstawiciele podzielonego Kościoła spotkali się również na nieszporach pod przewodnictwem ks. Piotra Nikolskiego, proboszcza prawosławnej parafii w Świdnicy, z przesłaniem ks. Marka Bożka, proboszcza parafii ewangelickiej w Wałbrzychu.
Dwa dni wcześniej w świdnickim III Liceum Ogólnokształcące odbyło się także spotkanie z chrześcijanami ewangelikalnymi z Open Doors na temat prześladowań chrześcijan we współczesnym świecie. Zaplanowano też szereg Mszy św. w intencji jedności w całej diecezji (szczegółowy program: TUTAJ).
W niedzielę 21 stycznia w świdnickiej katedrze odbędą się uroczyste nieszpory pod przewodnictwem biskupa świdnickiego Marka Mendyka z przesłaniem bp. Waldemara Pytla. W środę 24 stycznia w Kościele Pokoju modlitwie będzie przewodził gospodarz, a homilię wygłosi biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Jacek Kiciński CMF. Głos zabierze także pasterz diecezji świdnckiej bp Marek Mendyk.
W planie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan już po raz trzeci znalazł się Ekumeniczny Turniej Sportowy w kręgle o puchar kard. Kurta Kocha, prefekta Dykasterii do spraw Popierania Jedności Chrześcijan.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.