Pomimo fali laicyzacji dotykającej całego kontynentu europejskiego ludzie młodzi pytają o sens życia, powołanie i swoje miejsce w Kościele – powiedział odwiedzający w tych dniach Polskę brat Maciej z Taizé. Jest on w tej ekumenicznej wspólnocie odpowiedzialny za kontakty z młodzieżą polską. Od 10 kwietnia odwiedza różne miasta w Polsce.
Obecna wizyta brata Macieja jest bardzo intensywna, ponieważ w ciągu 18 dni odwiedza 15 miast, w 12 diecezjach. Wyznał, że młodzi ludzie pytają go o życie wspólnotowe i sens życia wiarą. „Pytają też o siebie, o swoje miejsce we Wspólnocie Kościoła, pytają, jak je znaleźć, jak je stworzyć?” – zaznaczył brat Maciej.
Zakonnik dodał, że dla ludzi młodych bardzo ważna jest konsekwencja życiowa, spójność postaw, autentyczność, których oczekują do Kościoła i od swoich duszpasterzy.
Brat Maciej wyznał, że dużą wagę podczas obecnych spotkań w Polsce przywiązuje nie tylko do wspólnej modlitwy ze śpiewami z Taizé, ale także do spotkania z młodzieżą na ich terenie. W Warszawie takie spotkanie odbyło się na przykład w jednym z kebabów. „Byli też tacy, którym «nie za bardzo po drodze do Kościoła», ale chcieli się spotkać. Pytali o zaangażowanie o przyszłość, o powołanie” - powiedział zakonnik.
Niemal na zakończenie swej wizyty w Polsce brat Maciej odwiedzi Gniezno, gdzie odbywać się będą uroczystości głównego patrona Polski - świętego Wojciecha. Już od piątku 26 kwietnia zaplanowano spotkanie z młodymi, modlitwy, konferencje tematyczne, pielgrzymkę z Lednicy do grobu św. Wojciecha.
W rozmowach z młodymi wiele miejsca zajmują też przygotowania do kolejnego Europejskiego Spotkania Młodych, które odbywać się będzie od 28 grudnia 2024 do 1 stycznia 2025 w stolicy Estonii Tallinie.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
"Zabili ich na różne sposoby. Są wszystkie dowody na to, jak ich torturowali."