Prawosławna Wielkanoc w Etiopii

W minioną niedzielę Wielkanoc świętowali wierni kościoła prawosławnego. Wielkanocne obchody miały miejsce w.in. w ortodoksyjnych kościołach całej Etiopii, gdzie jest największa populacja prawosławnych po za Europą.

W przeddzień święta wierni ubrani w tradycyjne białe stroje biorą udział w nabożeństwach, które trwają do wczesnych godzin porannych.

Post poprzedzający Wielkanoc w etiopskim Kościele prawosławnym trwa 55 dni, kiedy to wierni powstrzymują się od spożywania mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego.

Relację z kościoła Kidus Gebreil w stolicy Addis Abebie księża, gdzie diakoni i wierni wspólnie uczcili ten dzień, zamieszcza serwis africanews.

„Świętujemy datę zmartwychwstania naszego Pana i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa. Mówiąc to, jesteśmy świadkami zmartwychwstania Jezusa Chrystusa w tej służbie i podkreślamy, że tak jak On powstał z martwych, tak i my, wierzący, zmartwychwstaniemy.” – powiedział głowa kościoła Megabi Hadis Leake Mariam.

africanews Ethiopian Orthodox Christians around the world celebrate Easter

Kościoły prawosławne obchodzą Wielkanoc wg kalendarza juliańskiego.

Etiopski Kościół Prawosławny posługuje się w obrzędowości rytem aleksandryjskim, a doktrynalnie związany z chrześcijaństwem przedchalcedońskim.

Jako niezależny patriarchat wyodrębnił się w XX wieku z Kościoła koptyjskiego. Jest największym z orientalnych Kościołów ortodoksyjnych. Szacuje się, że ma on obecnie 36 milionów wyznawców na całym świecie.

Jest członkiem Światowej Rady Kościołów.

 

«« | « | 1 | » | »»