Obradował Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego

W dniach 18-20 października we Wrocławiu obradował Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Przedmiotem obrad były m.in. przeciwdziałanie przypadkom nadużyć seksualnych przez duchownych i pracowników świeckich Kościoła, nowe tłumaczenia luterańskich ksiąg wyznaniowych i nowy program nauczania religii dla przedszkola.

Jesienna sesja Synodu rozpoczął się nabożeństwem spowiednio-komunijnym w kościele Opatrzności Bożej we Wrocławiu. Kazanie wygłosił bp Waldemar Pytel. Zwierzchnik diecezji wrocławskiej, odwołując się do słów Psalmu 133, wezwał do budowania zgody i jedności w świecie pełnym konfliktów. Przypomniał trudne statystyki dotyczące wojen i konfliktów. Bp Pytel podkreślił, że psalmista opisuje piękno trwałych, pełnych szacunku relacji międzyludzkich, porównując je do namaszczenia olejkiem Aarona, co symbolizuje ich nieprzemijający charakter. Relacje te, jak rosa z góry Hermon, mają przynosić nadzieję w świecie wrogości, a wzajemna życzliwość, szacunek i pomoc mogą uzdrowić nawet najbardziej zniszczone więzi. Psalmista zachęca do budowania relacji opartych na szacunku i dostrzegania godności drugiego człowieka. Bp Pytel nawiązał do posłania Trzynastego Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji  i wezwania do odważnej nadziei – nadziei, która nie jest pusta, ale inspirowana wiarą w Boga i przejawiająca się w działaniu na rzecz ubogich, potrzebujących i uchodźców.

Po nabożeństwie wręczono Nagrodę Kościoła im. królewny Anny Wazówny, którą otrzymali ks. nadradca kościelny Norbert Denecke i Landsmannschaft Schlesien Landesverband Sachsen/Schlesische Lausitz e.V. Ks. Denecke został uhonorowany za działania na rzecz pojednania i za inicjowanie projektów, których celem było wzmocnienie dialogu pomiędzy polskimi i niemieckimi ewangelikami oraz za wsparcie udzielone Kościołowi Ewangelicko-Augsburskiemu w Polsce w ramach jego zaangażowania w Niemieckim Komitecie Krajowym Światowej Federacji Luterańskiej. Landsmannschaft Schlesien Landesverband Sachsen/Schlesische Lausitz e.V. otrzymał nagrodę za działania na rzecz ratowania ewangelickich cmentarzy oraz za współpracę z polskimi lokalnymi stowarzyszeniami i społecznikami w celu ratowania ewangelickiego dziedzictwa na Śląsku.

Po nabożeństwie rozpoczęły się obrady. Pozdrowienia do członków Synodu przekazali zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego bp Semko Koroza, ks. Astrid Kleist, przewodnicząca Niemieckiego Komitetu Krajowego Światowej Federacji Luterańskiej (DNK/LWB) oraz Helena Radisch, referentka ds. kontaktów ekumenicznych w Kościele Ewangelickim Saksonii.

Ks. Astrid Kleist wyraziła radość z uczestnictwa w Synodzie i przekazała serdeczne pozdrowienia od bp Kristiny Kühnbaum-Schmidt. Podkreśliła bliskie relacje między DNK/LWB a Kościołem w Polsce, które potwierdziło wręczenie nagrody za ks. Norbertowi Denecke i jego dzieło umacnianiu współpracy i przyjaźni między Kościołami. Ks. Kleist zaznaczyła, że takie momenty wzmacniają nadzieję i motywują do wspólnego działania na rzecz pokoju, sprawiedliwości i przeciwdziałania podziałom, populizmowi oraz nacjonalizmowi, z którymi obecnie mierzą się Niemcy i wiele krajów w Europie.

Helena Radisch rozpoczęła swoje przemówienie od przekazania pozdrowień od Prezeski Synodu Bettiny Westfeld i Biskupa Kościoła Tobiasa Bilza. Podkreśliła znaczenie współpracy między Kościołami, wspominając o gościnności, której doświadczyła podczas Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej w Krakowie Zwróciła uwagę na różnorodność Kościoła, który, mimo trudności, funkcjonuje jako jedno ciało. Odniosła się również do bolesnych tematów, takich jak przemoc seksualna, nad którymi obraduje Synod, podkreślając znaczenie wspólnoty w przezwyciężaniu takich wyzwań. Na koniec wyraziła nadzieję na dalsze umacnianie partnerstwa między Kościołami i zaprosiła na Synod Kościoła w Saksonii.

Następnie synodałowie zostali wprowadzeni w zasady głosowania elektronicznego, którego działanie było testowane podczas całej sesji. Dzień zakończył się modlitwą, którą przygotował zwierzchnik diecezji mazurskiej bp Paweł Hause.

W sobotę, po modlitwie porannej prowadzonej przez Katarzynę Bruzi z parafii w Wałbrzychu, synodałowie wysłuchali sprawozdań Rady Synodalnej, Biskupa Kościoła oraz Konsystorza. Przyjęli również budżet na 2025 rok. Synod podjął uchwałę, która wyznacza działania w zakresie zgłaszania, badania i karania przypadków nadużyć seksualnych przez duchownych i pracowników świeckich Kościoła. Synod zobowiązał odpowiednie organy Kościoła do stworzenia regulaminów oraz zapewnienia środków na działanie zespołów i komisji zajmujących się tym problemem, dbając o maksymalną ochronę ofiar, m.in. utworzenie zewnętrznej komisji powołanej do analizy przypadków skrzywdzenia o charakterze seksualnym w Kościele. W tym kontekście zmieniono również niektóre zapisy w przepisach dyscyplinarnych, a także powołano sędzię Wyższego Sądu Dyscyplinarnego na wakujące stanowisko. 

Synod zatwierdził wniosek Biskupa Kościoła o powołanie na jego zastępcę bp prof. Adriana Korczago i przyjął uchwały o nowym tłumaczeniu Ksiąg Wyznaniowych (zaprezentowano audiobook Mały Katechizm) i pieśni Marcina Lutra. Uchwalono też, że Rada Synodalna podejmie prace, które ocenią potrzeby Kościoła w zakresie opracowania nowego śpiewnika i przedstawi Synodowi wnioski oraz wstępną koncepcję jego powstania. Synodałowie zatwierdzili propozycje cyklu modlitw o parafie i cyklu świadectw wiary, program nauczania religii ewangelickiej dla przedszkola oraz nową agendę liturgiczną do użytku próbnego. Synod powołał także zespół roboczy ds. przygotowania rozwiązań prawnych, pozwalających ubiegać się katechetom o ordynację diakonacką lub inną służbę w Kościele na podstawie uznania ich wykształcenia i doświadczenia katechetycznego. Planowane jest również podjęcie prac w celu przygotowania kompleksowych rozwiązań dotyczących katechizacji dzieci i młodzieży w związku z już wprowadzonymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w 2024 r. oraz proponowanymi na 2025 r. zmianami przepisów dotyczących organizacji lekcji religii w szkołach i punktach katechetycznych. Synod podzielił też środki z Funduszu Rozwojowego Kościoła, uchwalając dotacje dla 10 parafii. Sesję sobotnią zakończyła modlitwa, którą przygotowała Katarzyna Luc z parafii w Szczecinie.

W niedzielę synodałowie wraz z parafianami wzięli udział w nabożeństwie spowiednio-komunijnym w kościele Opatrzności Bożej we Wrocławiu. Nabożeństwo poprowadzili wspólnie proboszcz parafii ks. Marcin Orawski i członkowie Rady Synodalnej. Kazanie wygłosił ks. Marek Michalik. Duchowny odniósł się do ludzkiej tendencji do popełniania błędów, symbolizowanej przez przykład pośpiechu i wyboru szybszej kolejki w sklepie. Zwrócił uwagę, że nasze decyzje często wynikają z grzechu, czyli „nie trafienia w cel”. Podkreślił, że Jezus, w Kazaniu na Górze, nie unieważnia prawa, ale je dopełnia, pokazując autentyczne znaczenie miłości, która obejmuje wszystkich – nawet wrogów. Ks. Michalik wezwał Kościół do tworzenia prawa, które nie ogranicza, ale otwiera się na miłość i sprawiedliwość, zapewniając każdemu poczucie bezpieczeństwa.

Pod koniec nabożeństwa prezes Synodu ks. dr Adam Malina oficjalnie zakończył IV sesję XV Synodu Kościoła.

Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, lk

«« | « | 1 | » | »»