Nowa ustawa o Kościołach na Węgrzech

Parlament Węgier uchwalił 13 lipca zmiany w ustawodawstwie dotyczącym Kościołów i wyznań, których będzie tylko 14.

Parlament Węgier uchwalił 13 lipca zmiany w ustawodawstwie dotyczącym Kościołów i wyznań. Z jednej strony ograniczają one wyznania oficjalne uznawane przez państwo do 14. Oznacza to, że zamiast dotychczasowych ponad 300 wspólnot wyznaniowych, uznawanych przez państwo, będzie ich tylko 14. Zgłoszone przez konserwatywny rząd premiera Viktora Orbána nowe przepisy, które wejdą w życie 1 stycznia 2012, zostały łatwo przegłosowane w parlamencie, gdyż koalicja rządowa ma tam ponad 2/3 posłów.

Oficjalne uznanie państwowe pozwala 14 Kościołom i związkom religijnym ubiegać się o dotacje publiczne.

Oprócz pięciu wyznań tradycyjnych i skupiających najwięcej członków: Kościołów – katolickiego, reformowanego, luterańskiego i prawosławnego oraz judaizmu – parlament uznał także m.in. Kościół Wiary. Jest to niezależna wspólnota protestancka, należąca do nurtu charyzmatyczno-zielonoświątkowego, powstała w 1979, która w czasach komunistycznych, aż do roku 1989, działała w głębokim podziemiu.

Oprócz wspomnianych 14 Kościołów i religii, uznanych oficjalnie, inne związki i wspólnoty, jeśli będą chciały uzyskać podobny status, będą odtąd musiały zwrócić się z odpowiednią prośbą do parlamentu. To on rozstrzygnie, czy dana organizacja zasługuje na takie uznanie czy nie, przy czym do podjęcia wiążącej uchwały w tej sprawie potrzeba będzie tzw. większość kwalifikowana, tzn. głosy ponad 2/3 posłów.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ORBAN, WĘGRY

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.