47. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé odbędzie się w Tallinie w Estonii od 28 grudnia 2024 r do 1 stycznia 2025 r. Rejestracja uczestników indywidulanych i grup mija 30 listopada - poinformowała wspólnota z Taizé.
Od 1978 r. bracia z Taizé - wspólnota założona przez brata Rogera w 1940 r. - na przełomie mijającego i nadchodzącego roku organizują w różnych miastach Europy spotkania młodych z całego kontynentu. Wydarzenie ma przybliżać do siebie młodych Europejczyków dzięki wspólnym modlitwom, spotkaniom dyskusyjnym w małych grupach i warsztatom poświęconym kwestiom religijnym, kulturalnym i społecznym.
Spotkania europejskie przeznaczone jest dla osób od 18 do 35 lat.
W tym roku 47. Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w Tallinie w Estonii i będzie trwało od soboty 28 grudnia 2024 r. do środy 1 stycznia 2025 r.
"W tym roku nie będzie scentralizowanego przyjęcia 28 grudnia. Począwszy od 20 listopada, ekipa przygotowująca spotkanie w Tallinie będzie wysyłać zarejestrowanym dane kontaktowe odpowiedzialnych za powitanie ich we wspólnotach, do których zostali przydzieleni" - podano w komunikacie.
Każdy uczestnik lub lider grupy będzie się sam kontaktował ze wspólnotą goszczącą w Tallinie e-mailem lub telefonicznie od końca listopada do świąt Bożego Narodzenia.
Orientacyjny udział w kosztach dla młodych Polaków wyniesie 80 euro, a dla osób odpowiedzialnych za grupy - 120 euro. Tyle samo zapłacą wolontariusze, którzy przyjadą 26 grudnia - czytamy w komunikacie.
Termin przyjmowania zgłoszeń upłynie 30 listopada. Pieniądze trzeba przed 8 grudnia wpłacić kartą bankową przez formularz zgłoszeniowy.
Wspólnota z Taizé liczy ponad stu braci różnej narodowości, katolików i pochodzących z różnych Kościołów protestantów, związanych ślubami zakonnymi składanymi na całe życie.
Taizé odwiedzają również zwierzchnicy Kościołów. Wspólnota gościła m.in. papieża Jana Pawła II, patriarchę Konstantynopola Bartłomieja, metropolitów prawosławnych, arcybiskupów Canterbury i wielu biskupów oraz innych duchownych katolickich, prawosławnych i protestanckich z różnych stron świata. (PAP)
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.