Nauczanie religii w szkołach oraz kwestie związane z funduszem kościelnym to główne tematy posiedzenia Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Polskiej Rady Ekumenicznej, które odbyło się w MSWiA. Obie strony zadeklarowały wolę dalszego dialogu.
Spotkanie strony rządowej i kościelnej odbyło się 18 listopada br., w siedzibie MSWiA - przekazał resort w komunikacie.
Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Polskiej Rady Ekumenicznej omówiono kwestię związaną z nauczaniem religii w szkołach. "Strona kościelna przedstawiła swoje stanowisko w tej sprawie" - przekazano w komunikacie.
Uczestnicy spotkania omówili także kwestie związane z funduszem kościelnym. "Strona rządowa podkreśliła, że zależy jej na konstruktywnym dialogu w celu wypracowania wspólnego stanowiska co do proponowanych treści normatywnych" - wynika z komunikatu MSWiA.
Podkreślono w nim, że "obie strony zadeklarowały wolę dalszego dialogu w relacjach Państwo-Kościół".
Polska Rada Ekumeniczna powstała w 1946 r. i aktualnie zrzesza siedem Kościołów członkowskich: Kościół Chrześcijan Baptystów w RP, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP, Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP, Kościół Polskokatolicki w RP, Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP oraz Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Członkami stowarzyszonymi są Towarzystwo Biblijne w Polsce i Społeczne Towarzystwo Polskich Katolików.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.