Rosyjskie prawosławie nie uzna "czarnogórskiego" Kościoła

Biskup Hilarion - patriarcha Wiednia i Austrii oraz przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Patriarchatu moskiewskiego powiedział, że Czarnogóra jest "wielowyznaniowym" państwem z prawosławną większością i jedynym prawowitym Kościołem prawosławnym jest Serbski Kościół Prawosławny.

Zdaniem biskupa Hilariona poszanowanie prawa kanonicznego wyklucza, by na jednym terytorium istniały dwa prawosławne Kościoły. Oświadczenie to miało miejsce po próbie usunięcia przez czarnogórskie władze serbskiego biskupa Amfilohija.  Czarnogóra po oddzieleniu się od Serbii i deklarowaniu niepodległości w czerwcu 2006 roku podkreśla swoją "czarnogórską" tożsamość - również poprzez powołanie Czarnogórskiego Kościoła Prawosławnego.

Jednak według biskupa Hilariona niemożliwe jest tworzyć nowy Kościół wtedy kiedy powstaje nowe państwo gdyż wtedy zamiast 15 Kościołów prawosławnych byłoby tych Kościołów 150.

***

  Informacja pochodzi z portalu Ekumenizm.pl

Serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczenie jej w naszym serwisie

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.