Wozduch na wystawie stałej w Muzeum Ikon w Supraślu

Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.

XVII-wieczną haftowaną tkaninę liturgiczną wozduch - najnowszy nabytek Muzeum Ikon w Supraślu k. Białegostoku - można oglądać na wystawie stałej w siedzibie instytucji. Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.

Muzeum Ikon, które jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, działa w zabudowaniach zabytkowego męskiego klasztoru prawosławnego Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu. W zbiorach ma jedną z najbogatszych w Polsce kolekcji ikon z XVIII, XIX i XX w., a także unikatowe XVI-wieczne freski. Rozpoczęło działalność w 2006 roku.

Na wystawach stałych można się zapoznać z kanonem ikon, co jednocześnie jest wprowadzeniem do tematyki. Prezentowane są ikony-relikty podlaskich świątyń, jak XVI-wieczne skrzydło rajskich wrót z cerkwi Zaśnięcia NMP w Czyżach. Można się zapoznać z ikonami staroobrzędowców oraz tzw. ikonami karpackimi. Ekspozycję zamyka prezentacja unikatowych XVI-wiecznych pobizantyjskich malowideł ściennych, ocalałych ze zburzonej w lipcu 1944 r. cerkwi Zwiastowania NMP, monasteru supraskiego.

W części wystawy stałej poświęconej zabytkom świątynnym związanym w głównej mierze z dawnymi terenami Rzeczypospolitej można już zobaczyć najnowszy nabytek muzeum - XVII-wieczną tkaninę liturgiczną wozduch - poinformowało muzeum. Jak wyjaśnia instytucja, wozduch to welon na dary eucharystyczne.

Zakupiona przez muzeum tkanina ozdobiona jest haftem figuralnym i pochodzi z terytorium Ukrainy. "Unikatowy obiekt wykonano techniką misternego haftu świadczącego o bardzo wysokim poziomie warsztatu, w którym powstał. Datację zabytku potwierdza typowe dla dzieł z tego okresu zestawienie ściegów o różnorodnych układach geometrycznych, jak również zastosowanie bardzo cienkich nici w metalowych oplotach" - podała instytucja.

W ocenie muzeum tkanina wyróżnia się na tle zbiorów supraskiej placówki zarówno ze względu na technikę wykonania, jak i na ikonografię. Wozduch przedstawia wizerunek Chrystusa "Oto Baranek Boży" wywodzący się z ikonografii bizantyńskiej, które to przedstawienie Chrystusa nie było dotąd obecne w zbiorach muzeum. Wyjaśniono też, że przedstawienie "Oto Baranek Boży" wiąże się z liturgią eucharystyczną, umieszczane jest na pokrowcach cerkiewnych wykorzystywanych podczas przygotowania i przemienienia darów eucharystycznych.

Zakup zabytku dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KULTURA, PAP, WYZNANIA

Reklama