Katolicy i prawosławni chcą rozmawiać

Istnieje większa wola współpracy i świadomość potrzeby kontynuowania dialogu między Cerkwią prawosławną a Kościołem katolickim w Rosji. Mówił o tym po spotkaniu z patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem kard. Jozef Tomko.

Gościł on w Rosji jako legat papieski na uroczystościach 100-lecia konsekracji stołecznej katedry katolickiej.

„Jest większe zaufanie między obu Kościołami, a także wola współpracy jako chrześcijanie – uważa słowacki purpurat. – Jest bardzo pozytywny duch dialogu ekumenicznego. Spotkanie z patriarchą było bardzo serdeczne, rozmawialiśmy o posłudze misyjnej, a także o klerze. Również w Kościele prawosławnym brakuje powołań i nie ma wystarczającej liczby kapłanów. Wskazaliśmy na konieczność dobrej formacji duchowieństwa. Poruszony został temat chrystianofobii w społeczeństwach zachodnich. Wskazaliśmy, że potrzeba tu jasnego głosu autorytetu duchowego broniącego etyki chrześcijańskiej. Podziękowałem patriarsze, że w tej kwestii bardzo jasno zabiera głos, który jest w harmonii z naszym głosem” – dodał kard. Tomko.

Cieniem na moskiewskich uroczystościach położył się incydent z rozbiórką jednego z domów należących do Misjonarek Miłości pracujących w stolicy Rosji. Jak poinformował abp Paolo Pezzi, podobna groźba zawisła również nad kolejnym ich budynkiem, który podobnie jak pierwszy został zbudowany bez odpowiednich zezwoleń administracyjnych i może zostać potraktowany jako samowola budowlana. Katolicki metropolita wyraził ubolewanie z powodu swoistej „dyktatury prawa”, jaka panuje w Moskwie, i zapewnił, że postara się pomóc siostrom w znalezieniu nowej siedziby.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EKUMENIZM, MOSKWA

Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.