Kilkadziesiąt osób na wspólnej modlitwie chrześcijan w Legnicy o pokój to mało czy dużo? Wiadomo – zależy. W tym przypadku ważna byłaby nawet jedna osoba.
Jan Paweł II 27 października 1986 roku spotkał się w Asyżu z przedstawicielami 12 wspólnot religijnych. Zaproszeni wówczas przez niego gośćcie modlili się o pokój na świecie. Na pamiątkę tamtego wydarzenia franciszkanie organizują podobne modlitwy w parafii św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Nazywają to „Asyżem w Legnicy”. W tym roku modlitwy z udziałem bp. Marka Mendyka, ks. Jerzego Gansela, proboszcza legnickiej parafii Kościoła ewangelicko-augsburskiego, oraz ks. Lubomira Worchacza, proboszcza prawosławnej parafii w Legnicy, odbyły się wyjątkowo w rzymskokatolickiej katedrze śś. Ap. Piotra i Pawła.
– Modlitwa o pokój jest węzłem, który jednoczy nas najskuteczniej. Pomaga nawiązać kontakt ze wszystkim, bez żadnych różnic. Właśnie dzięki modlitwie ludzie wiary spotykają się tam, gdzie mogą istnieć nierówności, niezrozumienie, urazy i wrogość. Niech nasza dzisiejsza modlitwa będzie autentycznym wyrazem relacji z Panem Bogiem i bliźnimi – zachęcał bp Marek Mendyk.
Okazję do obrony „ducha Asyżu” wykorzystał prowincjał franciszkanów. – Chcę podkreślić, że Jan Paweł II nie uczynił w Asyżu tego, o co się go czasem oskarża. Nie dokonał relatywizmu i synkretyzmu wszystkich religii. Zaznaczył na początku spotkania, że nie możemy się modlić razem, lecz możemy być przy sobie, kiedy każdy z nas będzie się modlić. Wspólnie modlili się tylko przedstawiciele chrześcijańskich wyznań w bazylice asyskiej – zaznaczył o. Wacław Chomik, prowincjał Prowincji św. Jadwigi Braci Mniejszych z Wrocławia.
W tym samym duchu trzej przedstawiciele legnickich chrześcijan wygłaszali więc orędzia pokoju oraz wzywali do modlitwy o pokój na świecie. – Za pokój całego świata módlmy się! Prawosławie jest Kościołem pokoju. Tak jak kiedyś, również i dziś nawołuje do pokoju i woła o zachowanie tego Bożego daru. Aby modlitwa miała siłę, musi być potwierdzona czynami. Naszym dobrym usposobieniem do drugiego człowieka. Każdy chrześcijanin musi widzieć w drugim człowieku brata - apelował ks. Lubomir Worchacz.
Między poszczególnymi modlitwami oprawę muzyczną spotkania tworzył chór „Madrygał” z Legnicy pod dyrekcją Dariusza Rzoncy który wykonał fragmenty „Missa in Basilica cracoviensi sancti Francisci” Piotra Pałki. Niektóre partie muzyczne zostały skomponowane do słów samego św. Franciszka.
Zwieńczeniem wieczoru był koncert Johana Hermansa z Belgii. Jego recital był jednocześnie ostatnim akordem tygodniowego festiwalu muzycznego odbywającego się na wrocławskich Karłowicach. Jego dokładna nazwa brzmiała: VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki „Pax et bonum per musicam”.
Na legnickie spotkanie nie przybyło wiele osób. Szkoda, ponieważ w wielowyznaniowym mieście, jakim jest Legnica, rzadko odbywają się wspólne modlitwy chrześcijan. Z drugiej strony warto cieszyć się i kilkudziesięcioosobową frekwencją na modlitwach w tak ważnej intencji.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.