31 października luteranie obchodzą Święto Reformacji, ustanowione na pamiątkę ogłoszenia w 1517 r. przez Marcina Lutra w Wittenberdze 95 tez. Sprzeciwił się w nich m.in. powszechnej średniowiecznej praktyce handlu odpustami w Kościele katolickim.
Spośród tez trzy są uważane za główne. Pierwsza głosi: "Gdy Pan i Mistrz nasz Jezus Chrystus powiada: +Pokutujcie+, kto chce, aby całe życie wiernych było nieustanną pokutą". W tezie 37. stwierdza się, że "każdy prawdziwy chrześcijanin, żywy czy umarły, ma udział we wszelkich darach Chrystusowych i kościelnych; Bóg mu ich udzielił i bez listów odpustowych". Natomiast teza 62. mówi, że "prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej".
Święto Reformacji obchodzą także ewangelicy innych wyznań, m.in. ewangelicy reformowani i metodyści. W dużych miastach okolicznościowe nabożeństwa są obchodzone wspólnie przez wiernych tych trzech Kościołów.
Światowa Federacja Luterańska powstała w 1947 r. w Szwecji. Obecnie skupia 124 Kościoły luterańskie z ponad 56 mln wiernych. W Polsce Kościół ewangelicko-augsburski liczy ok. 75 tys. wiernych. Połowa z nich mieszka na Śląsku Cieszyńskim i tworzą Diecezję Cieszyńską. Pozostali skupieni są w pięciu diecezjach na terenie całego kraju.
Dla ewangelików Święto Reformacji jest zawsze dniem wolnym od pracy, zagwarantowanym ustawowo.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.