Święto Reformacji

31 października luteranie obchodzą Święto Reformacji, ustanowione na pamiątkę ogłoszenia w 1517 r. przez Marcina Lutra w Wittenberdze 95 tez. Sprzeciwił się w nich m.in. powszechnej średniowiecznej praktyce handlu odpustami w Kościele katolickim.

Spośród tez trzy są uważane za główne. Pierwsza głosi: "Gdy Pan i Mistrz nasz Jezus Chrystus powiada: +Pokutujcie+, kto chce, aby całe życie wiernych było nieustanną pokutą". W tezie 37. stwierdza się, że "każdy prawdziwy chrześcijanin, żywy czy umarły, ma udział we wszelkich darach Chrystusowych i kościelnych; Bóg mu ich udzielił i bez listów odpustowych". Natomiast teza 62. mówi, że "prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej".

Święto Reformacji obchodzą także ewangelicy innych wyznań, m.in. ewangelicy reformowani i metodyści. W dużych miastach okolicznościowe nabożeństwa są obchodzone wspólnie przez wiernych tych trzech Kościołów.

Światowa Federacja Luterańska powstała w 1947 r. w Szwecji. Obecnie skupia 124 Kościoły luterańskie z ponad 56 mln wiernych. W Polsce Kościół ewangelicko-augsburski liczy ok. 75 tys. wiernych. Połowa z nich mieszka na Śląsku Cieszyńskim i tworzą Diecezję Cieszyńską. Pozostali skupieni są w pięciu diecezjach na terenie całego kraju.

Dla ewangelików Święto Reformacji jest zawsze dniem wolnym od pracy, zagwarantowanym ustawowo.

«« | « | 1 | 2 | » | »»