W dniach 11-21 listopada br. z wizytą w Polsce będzie przebywał metropolita Patriarchatu Ekumenicznego w Wielkiej Brytanii, Kallistos (Ware), jeden z najbardziej znanych współczesnych teologów prawosławnych, orędownik dialogu ekumenicznego.
Wizyta ta jest związana z odbywającą się we Wrocławiu międzynarodową konferencją naukową Academic Forum for Peace (14-15.XI), na której metropolita będzie gościem honorowym. Organizatorami spotkania są Instytut Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Instytut Studiów nad Islamem.
W ramach wizyty metropolita Kallistos, wygłosi również kilka otwartych wykładów, poświęconym zagadnieniom prawosławia oraz relacji ekumenicznych m. in. w Prawosławnym Seminarium Duchownym (12.XI) oraz Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (17.XI). W Białymstoku, w rzymskokatolickim Wyższym Archidiecezjalnym Seminarium Duchownym i w ramach Wszechnicy Kultury Prawosławnej (18.XI) – organizowanej przez Prawosławną Diecezję Białostocko-Gdańską, Katedrę Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku i Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego. Metropolita wygłosi również prelekcje skierowane głównie dla młodzieży i studentów w Białymstoku (19.XI) i Lublinie (20.XI).
Metropolita Kallistos w trakcie swojego pobytu w Polsce spotka się z metropolitą Sawą oraz członkami Świętego Soboru Biskupów PAKP, arcybiskupem Celestino Migliore - nuncjuszem apostolskim w Polsce i Gabrielem Coptsidisem - ambasadorem Republiki Grecji w Polsce.
Wizyta metropolity Kallistosa, będzie wydarzeniem bardzo ważnym, jak można przypuszczać nie tylko dla polskiego prawosławia, ale dla wszystkich zaangażowanych w ruch ekumeniczny. Duchowny ten bowiem, jest jednym z najbardziej rozpoznawanych teologów prawosławnych, czynnie uczestniczącym w dialogu ekumenicznym. Wydaje się, iż nie bez przesady można określić jego duchową drogę jako wprowadzanie w życie ideałów prawosławia, w oparciu o ekumeniczny szacunek, nadając im wymiar ogólnoludzki.
Mając 24 lata przyszły metropolita przyjmują prawosławie konwertując z anglikanizmu. Kolejne lata spędził w monasterze Jana Teologa na wyspie Patmos (Grecja). W 1966 roku przyjął święcenia kapłańskie, wstępując równocześnie do zakonu. W latach 1966-2001, wykładał teologię prawosławną na Uniwersytecie w Oksfordzie, łącząc od 1982 roku, obowiązku uczelniane z funkcją biskupa-wikariusza diecezji Patriarchatu Ekumenicznego w Wielkiej Brytanii. Wraz z podniesieniem w 2007 roku, diecezji do rangi metropolii uzyskał tytuł metropolity Dioklei. Opublikował liczne prace, poświęcone prawosławnej teologii, duchowości i mistyce, a do klasyki literatury chrześcijańskiej weszły m. in. „Kościół prawosławny” (1963, wyd. I), „Prawosławna Droga” (1979, wyd. I), czy „Królestwo wnętrza” (2000).
Na stronie Cerkiew.pl: Szczegółowy plan wizyty metr. Kallistosa w Polsce
***
Informacja pochodzi z portalu Ekumenizm.pl
Serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczenie jej w naszym serwisie
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
"Zabili ich na różne sposoby. Są wszystkie dowody na to, jak ich torturowali."