Zez zawieszenia broni i rozmów pokojowych kraj czeka klęska humanitarna na niebywałą skalę.
Wśród ofiar byli głównie Dalici, ludność plemienna i kobiety.
Porwany przed trzema tygodniami w Mali ks. Léon Douyon odzyskał wczoraj wolność. Lokalne źródła informują, że kapłan ma się dobrze i dziękuje wszystkim za modlitwę w jego intencji. Czworo wiernych, których wraz z nim uprowadzono, zwolniono kilka dni zaraz po porwaniu. Kościelne źródła informują, że za zdarzeniem stoją islamscy fundamentaliści.
Według Centrum Sprawiedliwości Społecznej w 2020 roku gwałtownie wzrosły nadużycia związane z ustawą o bluźnierstwie w Pakistanie. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie uważa, że jej uchylenie jest sprawą bardzo naglącą i pilną.
W piątek w Damishi w stanie Kaduna w północnej Nigerii dziesiątki członków wspólnoty baptystycznej wyszło do wspólnej modlitwy łącząc się z rodzinami ponad 121 uczniów porwanych w poniedziałek przez grupę bandytów z Betel Baptist High School w Damishi.
Hinduscy katolicy domagają się ochrony dla mniejszości religijnych. Wszechindyjska Unia Katolicka wezwała rządzącą krajem Indyjską Partię Ludową do przestrzegania konstytucyjnych praw przysługujących wszystkim religiom. Zdaniem tej najstarszej w Indiach organizacji reprezentującej interesy katolików, w kraju systematycznie rośnie skala prześladowań zarówno chrześcijan jak i muzułmanów.
W Stanach Zjednoczonych regularnie wzrasta liczba aktów wandalizmów wymierzonych w katolickie miejsca kultu. Sytuacja jest na tyle poważna, że episkopat włączył ten temat do obchodów dorocznego tygodnia wolności religijnej.
Azjatyccy biskupi określili zmarłego ks. Stana Swamy’ego „męczennikiem zepchniętych na margines” i „współczesnym świętym ubogich Indii”. „Ostatni miesiąc, który jezuita spędził w szpitalnym łóżku, jest rozdzierającą serce tragedią niewinnego człowieka, prześladowanego wyłącznie za czynienie dobra” – powiedział kard. Charles Bo, przewodniczący azjatyckich episkopatów.
W położonym w południowej części Meksyku stanie Chiapas zamordowano świeckiego katechistę i aktywistę działającego na rzecz rdzennych plemion, Simona Pedro Péreza. To kolejny akt przemocy, która nasila się w tym regionie od czasu wyborów we wrześniu ubiegłego roku.
Zabójstwo ks. Jacques'a Hamela nie było inicjatywą dwóch młodych fanatyków, lecz realizacją terrorystycznego planu, który otrzymali od dżihadystów z Syrii. Takie są wyniki oficjalnego śledztwa w tej sprawie, ujawnionego przez francuski tygodnik La Vie.