Polska żegna Matkę, Czechy witają

Dwadzieścia dwie miejscowości, a w nich świątynie zarówno katolickie, jak i prawosławne odwiedziła w Polsce peregrynująca „od oceanu do oceanu” w intencji obrony życia kopia ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Na każdym etapie polskiej pielgrzymki, liczącej ponad 2 tys. kilometrów, witały ją tłumy wiernych.

Wizycie ikony towarzyszył bogaty program chrześcijańskiego nauczania na temat wartości ludzkiego życia i rodziny. Peregrynacja Ikony Matki Bożej Częstochowskiej „Od oceanu do oceanu” odbywa się w intencji obrony życia. Jej inicjatorami są świeccy obrońcy życia z 24 krajów, pod patronatem organizacji Human Life International (HLI). Jak tłumaczą, zdają sobie sprawę, że nasila się globalny atak przeciwko cywilizacji życia i bez Bożej pomocy nie jest możliwe odniesienie zwycięstwa w tym zmaganiu.

Od początku peregrynacja odbywa się za wspólną aprobatą hierarchów Kościołów katolickiego i prawosławnego oraz przy współudziale ich wiernych. - To okazja do dawania wspólnego chrześcijańskiego świadectwa wraz z prawosławnymi – zapowiadała przed polskim etapem peregrynacji Ewa Kowalewska z HLI, koordynatorka wydarzenia.

Kopia ikony Matki Bożej Częstochowskiej, przeznaczona do peregrynacji przez świat w obronie życia, została przyłożona do oryginału w klasztorze jasnogórskim 28 stycznia br. i uroczyście poświęcona przez ówczesnego metropolitę częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka.

Peregrynacja rozpoczęła się 14 czerwca we Władywostoku, skąd przemierzyła Syberię, Kazachstan, Białoruś, Ukrainę, Łotwę i Litwę. Wydarzenie spotkało się z olbrzymim zainteresowaniem już na Dalekim Wschodzie. We Władywostoku ikona została uroczyście przywitana w prawosławnej Katedrze Opieki Matki Bożej (Pokrovskij Sobor), gdzie odprawiono nabożeństwo i odśpiewano Akatyst ku czci Matki Bożej Częstochowskiej.

Do Polski kopia obrazu Matki Bożej dotarła 12 sierpnia. Przez dwa tygodnie ikona nawiedziła w naszym kraju 14 sanktuariów maryjnych, 9 katedr i 22 miejscowości. Odbyło się także pięć odwiedzin w cerkwiach prawosławnych. Na trasie celebrowane były Msze św., czuwania, procesje. Peregrynacji towarzyszyło nauczanie na temat wartości ludzkiego życia i rodziny. Odbyły się także wydarzenia: wykład nt. leczenia niepłodności (Gdańsk), wystawa ukazująca wartość życia dzieci niepełnosprawnych (Warszawa) oraz panel dyskusyjny na temat leczenia zespołu poaborcyjnego (Katowice). Kopia obrazu odbyła też część drogi wraz z pielgrzymami podążającymi na Jasną Górę.

Obraz przybył z Mariampola na Litwie. Udekorowany flagami, ustawiony był na oszklonym ołtarzu na kołach, zwanym „ pro-life mobilem”, na którym został uroczyście przewieziony do pierwszego miejsca postoju na ziemi polskiej - sanktuarium w Studzienicznej, gdzie Mszę św. na powitanie ikony odprawił pomocniczy biskup ełcki Romuald Kamiński.

Kolejnym miejscem zatrzymania się ikony był kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. Tu uroczystą Mszę św. celebrował z kolei abp senior archidiecezji białostockiej Stanisław Szymecki.

Ewa Kowalewska powiedziała KAI, że obraz witany był z wielką czcią i entuzjazmem. „Pierwsza osoba, która natknęła się na obraz na granicy, młoda kobieta, pobożnie się przeżegnała - mówi Kowalewska. - Ikona witana była tak przez katolików, jak i prawosławnych – podkreśliła i dodała, że modlitwę o powierzenie ochrony cywilizacji życia i miłości Najświętszej Maryi Panny, odczytywaną w każdym kościele, wierni odmawiali na kolanach. W Sokółce obecny był ksiądz z tamtejszej prawosławnej parafii. Ikona eskortowana była przez policję oraz motocyklistów biorących udział w Rajdzie Katyńskim.

Obraz przebywał następnie w prawosławnym klasztorze Zwiastowania NMP w Supraślu, skąd trafił do katolickiej katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku. Oczekiwało jej tam kilkanaście tysięcy wiernych.

Godzinne czuwanie wypełniła modlitwa różańcowa w obronie życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, prowadzona przez przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich. Na zakończenie dr Tadeusz Wasilewski, ginekolog-położnik i promotor naprotechnologii w Polsce odczytał Akt Powierzenia Matce Bożej Ochrony Cywilizacji Życia i Miłości.

Następnie w milczącej procesji wierni przenieśli Obraz przez centrum miasta do prawosławnego Soboru św. Mikołaja Cudotwórcy. Uczestników marszu wyróżniały przypięte błękitne kokardki - symbol ochrony życia. W prawosławnej świątyni po oddaniu czci Ikonie przez ucałowanie odśpiewany został Akatyst ku czci Bogurodzicy.

Tam następnego dnia odprawiona została święta Liturgia, po czym ikonę przewieziono do sanktuarium maryjnego w Gietrzwałdzie. Powitał ją tam metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba, który podkreślił, że życie ludzkie jest obecnie w wielkim niebezpieczeństwie. Wyraził nadzieję, że nawiedzenie ikony wstrząśnie ludzkimi sumieniami. Cywilizację śmierci propaguje się bezkarnie, przy aprobacie wierzących. Dlatego dziś, zdaniem abp. Ziemby, Maryja kieruje do nas wezwanie: „bądźcie czujni, odpowiedzialni, brońcie życia”.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»