powrót
Menu
STRONA GŁÓWNA
INFO
KOŚCIÓŁ
LITURGIA
BIBLIA
PAPIEŻ
EKUMENIZM
RELIGIE
PRASA
KULTURA
NAUKA
RODZINA
ZAPYTAJ
SPOTKANIA
Wyszukiwarka
Ekumenizm
publikacja
01.03.2006 13:39
Trudny ekumenizm
Najważniejszy jest Bóg
Alina Świeży-Sobel
Podczas zorganizowanej w Bielsku-Białej w lutym konferencji diecezjalnych duszpasterzy rodzin przekonywali o tym Łucja i Janusz Sznyrowie z Międzyrzecza. Dowodziło tego świadectwo, jakie złożyli ci małżonkowie. Ona – katoliczka, on – ewangelik po 24 latach małżeństwa zgodnie twierdzili: „Nie czujemy się jakąś wyjątkową parą. Chyba jedynie pod tym względem, że czujemy na sobie łaskę Bożej opieki…”.
Dla przypomnienia: Ekumeniczny Wielki Post
Gasi namiętności. Post według prawosławia
Kościół stale uczy Chrześcijan prowadzenia umiarkowanego trybu życia, szczególnie wskazując na dni i okresy obowiązkowej wstrzemięźliwości – posty. Post wynika z głębokiej czci do Boga oraz posłuszeństwa Jego świętej woli. Chrystus wskazując nam okres postu próbuje ukazać jego wzniosły cel. Po pierwsze – dla zbawczego uczestnictwa w Jego życiu, mękach, śmierci i chwale, po drugie – dla wyzwolenia z grzechu i jedności z Bogiem. Jedynie poprzez post - szczególnie post ścisły – człowiek może dokonać w sobie zmian i udoskonalić siebie duchowo.
Okres Pasyjny. Nie tylko o poście u luteran.
Czas pasyjny to okres, w którym rozmyślamy nad męką Pańską. Przygotowujemy się na przeżywanie, po raz kolejny, historii Bożego dzieła odkupienia człowieka na krzyżu Golgoty. Idąc do Jerozolimy, jak nas do tego zachęca Słowo Boże, chcemy towarzyszyć Jezusowi do samego krzyża.
Ikona za stroną www.orthodoxworld.ru
Wydarzenia
Święty Andrzej wraca na Wschód
Stolica Apostolska oficjalnie przekazała relikwie św. Andrzeja Greckiemu Kościołowi Prawosławnemu. Święty dar kard. Roger Etchegaray wręczył bp. Agathangelosowi, przedstawicielowi arcybiskupa Aten, Christodulosa, który z grupą 31 prawosławnych księży i seminarzystów przebywał w Rzymie od 24 do 28 lutego 2006 roku.
Relikwie św. Andrzeja, wielkiego patrona Cerkwi prawosławnej, wywieźli z Konstantynopola uczestnicy IV wyprawy krzyżowej. W 1208 r. dotarły one do Amalfi. Umieszczono je w krypcie miejscowej katedry. Teraz cząstka wielkiej świętości prawosławia wraca na Wschód. W ateńskiej cerkwi pw. męczennicy św. Barbary będą jej oddawać cześć wierni prawosławni.
Więcej:.
Świat się zmieni! Dzięki Bogu
Sarę Newland-Martin rodzice porzucili zaraz po urodzeniu. Nie chcieli jej wychowywać, bo miała zniekształcone nogi. Znaleźli ją dwaj lekarze. Próbowali leczyć dziewczynkę, okazało się jednak, że obie nogi trzeba amputować. Sara trafiła do przytułku dla dzieci niepełnosprawnych. Inne dzieci czasem odwiedzali rodzice czy bliscy, a do Sary nikt nie przychodził. Była bardzo samotna, odrzucona, nikomu niepotrzebna. (...)
Sara Newland-Martin opowiedziała swoją historię uczestnikom 9. Zgromadzenia Ogólnego Światowej Rady Kościołów w Porto Alegre. Żeby pokazać, jak Bóg może swoją łaską przemienić ludzkie życie. Zgromadzenie obradowało od 14 do 24 lutego właśnie pod hasłem: „Boże, w swojej łasce przemień świat”. Uczestniczyło w nim 700 reprezentantów i ok. 3 tys. delegatów 340 Wspólnot protestanckich, anglikańskich, prawosławnych i starokatolickich.
Pewność wiary i odwaga
Z arcybiskupem Jeremiaszem, przewodniczącym delegacji Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego na 9. Zgromadzeniu Ogólnym Światowej Rady Kościołów w Porto Alegre, zwierzchnikiem diecezji wrocławsko- szczecińskiej, rozmawiają Anna Siegień i Andrzej Karpowicz.
Światowa Rada Kościołów
Światowa Rada Kościołów jest największą międzynarodową organizacją ekumeniczną, skupiającą Kościoły tradycji protestanckiej, anglikańskiej, prawosławnej, starokatolickiej oraz przedchalcedońskiej.
Powstała w 1948 roku, podczas 1. Zgromadzenia Ogólnego, które odbyło się w Amsterdamie. Uczestniczyło w nim 350 delegatów ze 147 Kościołów chrześcijańskich z 44 państw, głównie tradycji protestanckiej. Właśnie te Kościoły utworzyły ŚRK. Powołanie Rady było możliwe dzięki licznym kontaktom ekumenicznym, które różne Kościoły niekatolickie utrzymywały od początku XX wieku.
Pierwsza strona
Poprzednia strona
Następna strona
Ostatnia strona
oceń artykuł
Tweetnij
Reklama
Najnowsze w serwisie
Mateczka. Śledztwo w sprawie mariawitów
Ukraina: Prawosławny metropolita skazany za kolaborację
Prawosławny Kościół Ameryki kanonizował pierwszą rodzimą kobietę z Alaski
Papież wyraził gotowość dialogu ekumenicznego
Chrześcijanin uniewinniony z zarzutu bluźnierstwa w Pakistanie
Polska i Ukraina razem dla pokoju
Wielka Brytania: pracownik ma prawo wyrażać chrześcijańskie poglądy
Bp Paweł Hause o pięciu wiekach ewangelików na Mazurach
Armenia: Zatrzymano ormiańskiego arcybiskupa
Światowa Rada Kościołów za autonomią klasztoru na Synaju
Autopromocja
Reklama
Polecamy
Mateczka. Śledztwo w sprawie mariawitów
Prawosławny Kościół Ameryki kanonizował pierwszą rodzimą kobietę z Alaski
Aktualności
Ukraina: Prawosławny metropolita skazany za kolaborację
Papież wyraził gotowość dialogu ekumenicznego
Polska i Ukraina razem dla pokoju
Armenia: Zatrzymano ormiańskiego arcybiskupa
Caritas Polska uruchamia pomoc dla ofiar zamachu w kościele w Syrii
USA: katolicy i prawosławni wspólnie w obronie tajemnicy spowiedzi
Kościół prześladowany
Chrześcijanin uniewinniony z zarzutu bluźnierstwa w Pakistanie
Wielka Brytania: pracownik ma prawo wyrażać chrześcijańskie poglądy
Syria: samobójczy zamach w kościele w Damaszku
Mjanma dziękuje Papieżowi: nie jesteśmy sami w naszym cierpieniu
Przeciw hinduistycznej przemocy
Coraz częstsze przypadki dyskryminacji chrześcijan w Europie