Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie ekumenizm.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Francuski ksiądz katolicki, który w listopadzie został uprowadzony na północy Kamerunu, jest już na wolności - poinformowało we wtorek biuro prezydenta Franzji Francoisa Hollande'a. Paryż podkreślił, że po duchownego niezwłocznie zostanie wysłany szef MSZ.
We Francji zdemolowano wnętrze kolejnej katedry. Tym razem w Nantes. Zniszczono prezbiterium i najstarszy ołtarz.
Nowa wspólnota ma 450 pastorów, 400 tys, wiernych i 1000 miejsc kultu.
Francuski rząd jest zdeterminowany w sprawie wprowadzenia małżeństw homoseksualnych i przyznania im prawa do adopcji dzieci bez względu na skalę społecznych protestów w tej sprawie. 13 stycznia w Paryżu wielka manifestacja przeciw rządowemu projektowi ustawy dopuszczającym m.in. adopcje dzieci przez homozwiązki.
Rządzący obecnie Francją socjaliści Francji zamierzają utworzyć Krajowe Obserwatorium Świeckości. Formalnie będzie ono miało za zadanie „kształtowanie sposobów przekazywania «moralności publicznej», aby znalazła ona godne siebie miejsce w szkole”.
YouCoun - to nazwa rozłożonego na trzy lata projektu, w którego ramach młodzi katolicy we Francji będą poznawać nauczanie Soboru Watykańskiego II. Porozumienie w tej sprawie podpiszą 11 października przedstawiciele 30 kościelnych organizacji młodzieżowych. Okazją do realizacji tego przedsięwzięcia jest 50. rocznica Soboru, który obradował w latach 1962-1965.
Krajowe Stowarzyszenie Dyrektorów Kadr (ANDRH) we Francji zaproponuje rządowi „neutralizację” trzech dni wolnych od pracy, w które wypadają święta chrześcijańskie: Wniebowstąpienie Pańskie, Poniedziałek Zielonych Świąt i Wniebowzięcie NMP. W zamian pracownicy mogliby zamienić je na trzy inne wolne dni, według swego uznania.
Od 17 maja obradują w Belfort synody Kościołów: luterańskiego i reformowanego we Francji. Przygotowują one zjednoczenie obu wspólnot, do którego ma dojść w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w 2013 r. podczas wspólnego synodu w Lyonie. Kościół luterański będzie rozwiązany, a Kościół reformowany przekształcony tak, aby mógł przyjąć w swym łonie luteran. Powstanie w ten sposób Zjednoczony Kościół Protestancki we Francji.
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE) w przyjętym w czwartek raporcie nt. przemocy wobec chrześcijan zwróciło uwagę na konieczność walki z fundamentalizmem religijnym i manipulowanie wiarą z pobudek politycznych, co jest "często źródłem terroryzmu".
Kryzysowi i odnowie rodziny w Europie poświęcone było międzynarodowe i ekumeniczne kolokwium, które zakończyło się 29 lipca w La Salette. Wpisuje się ono w serię cyklicznych spotkań „Drogi pojednania w Europie”.