Z udziałem 2,5 tysiąca osób 4 września wieczorem na głównym placu rumuńskiego miasta Sybin - Piata Mare rozpoczęło się III Europejskie Zgromadzenie Ekumeniczne.
"Sybin będzie w tych dniach nie tylko Europejskim Miastem Kultury, ale także Ekumenicznym Miastem Europy" - powiedziała, witając przybyłych, pastorka Margarethe Isberg z luterańskiego Kościoła Szwecji, wiceprzewodnicząca Konferencji Kościołów Europejskich (KEK), współorganizatora tego spotkania.
Nawiązując do tematu Zgromadzenia: "Światło Chrystusa oświeca wszystkich. Nadzieja na odnowę i jedność Europy", duchowna ewangelicka zapytała, czy światło Chrystusa jest dziś widoczne w Europie. "Czy dostrzegamy je nie tylko w swoim Kościele, ale także w innych tradycjach? Czy widzimy to światło, gdy przyczyniamy się do wspólnego dobra, sprawiedliwości i praw człowieka?" - zastanawiała się przedstawicielka KEK.
Wiceprzewodniczący drugiego współorganizatora - Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) kard. Josip Bozanić przypomniał, że uczestnicy spotkania przybyli do Rumunii z całej Europy przede wszystkim po to, aby "spotkać i uczcić Chrystusa" oraz aby doświadczyć Jego miłości, którą przyniósł światu. Cytując przysłowie: "Lepiej jest zapalić świecę niż narzekać na ciemność", chorwacki purpurat dodał: "Lepiej jest stać się świadkami nadziei niż popaść w kłótnie lub żale, które prowadzą donikąd".
Z kolei prawosławny arcybiskup Sybinu i metropolita Transylwanii Wawrzyniec wyraził pogląd, że chrześcijanie z Kościołów Europy żyją w harmonii i świadczą przed światem o swym Zbawicielu, Jezusie Chrystusie. Hierarcha ma nadzieję, że bogata duchowa tradycja prawosławna Rumunii, "bogactwo liturgii, piękno ikon, wspaniałość cnót i płomień modlitwy" - stanie się przedmiotem refleksji uczestników Zgromadzenia.
Bp Christoph Klein z Kościoła Ewangelickiego Wyznania Augsburskiego w Rumunii podkreślił, że Sybin jest najlepszym z możliwych miejsc dla spotkania chrześcijan Europy, gdyż od stuleci żyją tu i w całym Siedmiogrodzie prawosławni, luteranie, rzymscy katolicy, grekokatolicy, ewangelicy reformowani, unitarianie i inni wyznawcy Chrystusa, szanując dzielące ich różnice.
Przemawiając po węgiersku katolicki metropolita pobliskiej Alba Iulii abp György Jakubinyi przypomniał, że już pierwsi chrześcijanie, niepomni na przestrogi św. Pawła, rozdarli na kawałki szatę Chrystusa. "Podział wśród chrześcijan jest skandalem, który trwa do naszych dni" - ubolewał hierarcha. Dodał, że właśnie dlatego narodziny ruchu ekumenicznego zostały uznane za dzieło Ducha Świętego. Wyraził przy tym nadzieję, że za sprawą spotkania w Sybinie Chrystus poprowadzi swoich wyznawców drogą jedności.
Organizatorami III Europejskiego Zgromadzenia Ekumenicznego, które potrwa do 9 września, są KEK i CCEE.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.