Wyróżnienie retoryki abp. Nossola

Abp Alfons Nossol otrzymał ekumeniczną nagrodę za najlepsze kazanie. Emerytowany ordynariusz opolski uhonorowany został w kaplicy Uniwersytetu w Bonn w kategorii za całokształt i dzieło życia.

"Głoszone po polsku i po niemiecku kazania abp. Nossola wyróżniają się bliską człowiekowi teologią, są ciekawe w formie i stylu, a także pełne humoru" – oceniło jury nagrody.

„Abp Nossol głosi swoje kazanie z wielką radością, to zawsze widać na jego twarzy – mówił w laudacji prof. Jürgen Werbick z Uniwersytetu w Münster. – Głosi kazania z radością, dlatego, ponieważ może mówić o tym, co jest jego największą pasją: o podstawowym doświadczeniu wiary”. Prof. Werbick zwrócił też uwagę na fakt, że jako Ślązak abp Nossol przez całe życie w swoich kazaniach buduje mosty między kulturami, konfesjami i językami. Był pierwszym polskim ordynariuszem, który jeszcze w czasach komunistycznych zezwolił w swojej diecezji na niemieckojęzyczne Msze i kazania w tym języku. Prof. Werbick wspomniał też homilię z Altötting z 2010 r., w której abp Nossol powiedział: „Dzisiaj Kościoły muszą budować mosty. Mosty same nie wyrastają, muszą być budowane i do tego potrzeba konkretnych ludzi”.

Nagroda „Der Predigtpreis” za najlepsze kazanie przyznawana jest od jedenastu lat przez ekumeniczne jury w Bonn. Brązową statuetkę funduje Wydawnictwo Niemieckiej Gospodarki, które w ten sposób chce promować retorykę w Kościele.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
  • Masza
    17.11.2011 18:48
    Radość z dostrzeżenia tego, z czym na co dzień mogli mieć opolanie- słów o Bogu trafiających do serca i umysłu. Kazania, życzenia z okazji świąt były pokarmem którego teraz brakuje.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.