Moskwa krytycznie o unitach

Patriarchat Moskiewski skrytykował zapowiadane przez Cerkiew Greckokatolicką na Ukrainie erygowanie trzech metropolii greckokatolickich w zachodniej części kraju.

– Powstanie trzech metropolii wzmacnia pozycję unitów na obszarze, który nie jest katolicki – powiedział o. Dmitri Sizonienko, sekretarz urzędu ds. kontaktów zagranicznych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. – Decyzja ta spowoduje napięcia w katolicko-prawosławnych relacjach – dodał.

Sobór Biskupów Cerkwi Greckokatolickiej na Ukrainie podjął decyzję o erygowaniu trzech metropolii w Lwowie, Tarnopolu oraz w Iwano Frankowsku (d. Stanisławów). Kościół otrzymał na to zgodę Stolicy Apostolskiej. Zwierzchnik Cerkwi, abp większy Kijowa Swiatosław Szewczuk wyjaśnił, że celem reformy strukturalnej Cerkwi jest zapewnienie lepszej opieki duszpasterskiej dla wiernych, dodając, że jest to bardzo ważny krok w naturalnym kierunku rozwoju Cerkwi, zmierzającym do powołania patriarchatu.

Od redakcji Wiara.pl

Zachodnia Ukraina to akurat teren, na którym to raczej prawosławie jest czymś kulturowo mało swojskim...

Informacja pochodzi z portalu Ekumenizm.pl

Serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczenie jej w naszym serwisie
 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.