Patriarcha Cyryl przyjedzie do Polski

W drugiej połowie sierpnia 2012 roku przyjedzie do Polski zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi, patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. Hierarcha przyjął zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce, wystosowane przez metropolitę Warszawy i całej Polski Sawę.

Informację o planowanej wizycie w Polsce metropolity Cyryla potwierdził wczooraj w rozmowie z PAP ks. Henryk Paprocki, rzecznik prasowy Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Zaznaczył jednocześnie, że na szczegóły wizyty jest jeszcze za wcześnie.

Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi przyjął zaproszenie, wizyta potrwa cztery dni, a rozpocznie się 16 sierpnia. Oznacza to, że najprawdopodobniej głównym jej punktem będzie udział w uroczystościach Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce (Podlaskie), w najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium. Główne obchody planowane są 19 sierpnia.

W tym roku w uroczystościach wziął udział prezydent RP Bronisław Komorowski.

Jeśli nic nie pokrzyżuje planów, to będzie to pierwsza w historii wizyta patriarchy Moskwy i całej Rusi w Polsce. Ksiądz Paprocki powiedział PAP, że jeszcze jako metropolita smoleński, obecny patriarcha Cyryl był w Polsce kilka razy; w w 2004 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

"Wizyta patriarchy Cyryla wpisuje się w szereg wizyt głów kościołów lokalnych. Jest to manifestacja jedności prawosławia" - dodał ks. Paprocki. Pytany o znaczenie rosyjskiego patriarchatu w prawosławiu odpowiedział, że wszystkie kościoły lokalne są sobie równe, "wszystkie mają ten sam głos i te same prawa".

Metropolita Cyryl (Włodzimierz Michajłowicz Gundiajew) urodził się 20 listopada 1946 roku w ówczesnym Leningradzie. Po ukończeniu szkoły średniej studiował w seminarium duchownym, a następnie w tamtejszej Akademii Duchownej.

W roku 1970 ukończył studia i uzyskał tytuł kandydata nauk teologicznych. W roku 1969 wstąpił do klasztoru, a w roku 1971 został przedstawicielem Patriarchatu Moskiewskiego przy Światowej Radzie Kościołów. W latach 1974-1984 archimandryta Cyryl był rektorem Seminarium i Akademii Duchownej w Leningradzie. W 1976 roku został biskupem, a w roku 1977 arcybiskupem.

W 1984 r. abp Cyryl objął katedrę smoleńską i wiaziemską, a w roku 1988 - smoleńską i kaliningradzką. W roku 1989 arcybiskup Cyryl zaczął kierować Wydziałem Zagranicznym Patriarchatu Moskiewskiego i został stałym członkiem Synodu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. W 1991 roku abp Cyryl otrzymał godność metropolity.

W styczniu 2009 roku Sobór Lokalny Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego wybrał metropolitę Cyryla na patriarchę moskiewskiego i całej Rusi.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama