Mikołaj ze świecą

Najmłodsi podopieczni wyznaniowych organizacji charytatywnych - katolickiej Caritas i prawosławnej Eleos, a także dzieci uchodźców mieszkających w Białymstoku - wzięli udział w sobotnim spotkaniu mikołajkowym w tym mieście. Był koncert i świąteczne paczki.

Impreza została zorganizowana w ramach tegorocznego "Wigilijnego dzieła pomocy dzieciom". To ogólnopolska akcja Caritas, Eleos oraz Diakonii (organizacja Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego), w ramach której przed świętami Bożego Narodzenia sprzedawane są specjalne świece, a dochód z nich przeznaczony jest na pomoc dzieciom.

W Białymstoku, oprócz sprzedaży świec, już po raz szesnasty zostały zorganizowane spotkania mikołajkowe. Wzięły w nim udział dzieci z najuboższych rodzin z białostockich parafii, ze świetlic środowiskowych i socjoterapeutycznych prowadzonych przez Caritas i Eleos, a także dzieci uchodźców, którymi opiekuje się Caritas oraz dzieci z Kościoła Chrześcijan Baptystów.

Impreza odbyła się na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Białymstoku. Jego studenci przygotowali specjalny koncert, były też występy dzieci i spotkanie z Mikołajem, który miał dla nich prezenty. W sumie wzięło w niej udział 170 osób. Podobna grupa dzieci weźmie udział w takim samym niedzielnym spotkaniu.

Jak powiedziała PAP Bogumiła Maleszewska-Oksztol z Caritas Archidiecezji Białostockiej, spotkanie mikołajkowe jest okazją do wspólnego spędzenia czasu, wprowadza też dzieci w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Dodała, że dla niektórych z nich to jedyna okazja, aby "spotkać się z Mikołajem" i otrzymać podarunek.

Maleszewska-Oksztol zwróciła uwagę, że choinka jest też formą integracji dzieci. Według niej, podczas tych spotkań nikt nie zwraca uwagi na pochodzenie czy wyznanie, ale wszyscy wspólnie bawią się.

W województwie podlaskim, w ramach akcji "Wigilijne dzieło pomocy dzieciom 2011", Caritas przygotowała do sprzedaży 30 tys. świec, Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia "Eleos" 3 tys., a Diakonia ok. 150. Dochód z nich ma być przeznaczony przede wszystkim na posiłki dla dzieci, zorganizowanie podopiecznym letnich i zimowych wyjazdów, czy sfinansowanie wyprawek szkolnych.

Województwo podlaskie uważane jest za centrum prawosławia w Polsce, hierarchowie tego kościoła szacują, że mieszka tam ok. połowy z 550-600 tys. wiernych w całym kraju. Zdecydowana większość wiernych Cerkwi w tym regionie obchodzi Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, czyli trzynaście dni po katolikach.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama