Gdzie się rozstrzygają Święta?

Niemieccy chrześcijanie postanowili wypowiedzieć wojnę kampaniom reklamowym, które święta Bożego Narodzenia sprowadzają wyłącznie do komercji. Sprowokował ich do tego kontrowersyjny spot telewizyjny sieci handlowej Media Markt.

Trzydziestosekundowe spoty reklamowe sieci Media Markt pokazują rodziny, które podczas wieczerzy wigilijnej w euforyczny sposób reagują na otrzymany w prezencie sprzęt elektroniczny. Ich slogan przewodni brzmi: „Święta rozstrzygają się pod choinką”. Przeciwko tej kampanii zaprotestowali arcybiskup Bamberga Ludwig Schick, biskup pomocniczy Monachium Wolfgang Bischof oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich twierdząc, że instrumentalizuje ona centralne chrześcijańskie święto, redukując je do czystej konsumpcji i obrażając wiernych. Ich zażaleniem zajęła się nawet Niemiecka Rada Reklamy, uznając jednak, że Media Markt nie naruszył niczyich uczuć religijnych. Niektórzy eksperci od wizerunku stwierdzili nawet, że chrześcijanie potrzebują takich prowokujących kampanii, bo zbyt niejasno opowiadają światu, na czym ich wielkie święto faktycznie polega.

Tymczasem Związek Młodzieży Katolickiej z Bawarii wraz młodzieżą ewangelicką wystartował z kampanią „Święta rozstrzygają się w żłobie” nawiązując w ten sposób do sloganu sieci handlowej, ale wskazując jednocześnie, że nadchodzące święta to narodziny Chrystusa w ubóstwie. W obronie prawdziwego sensu świąt Bożego Narodzenia powstała specjalna strona internetowa, a na portalu społecznościowym Facebook w ciągu kilku dni kampania znalazła ponad 16 tysięcy fanów.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama