Tylko w jednej cerkwi

W Białymstoku, gdzie prawosławni w zdecydowanej większości obchodzą Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, czyli trzynaście dni po katolikach, w sobotę po południu tylko w jednej cerkwi odprawione zostanie świąteczne nabożeństwo.

Oficjum bożonarodzeniowe w cerkwi pod wezwaniem Marii Magdaleny w centrum miasta, odprawiane jest co najmniej od kilkunastu lat specjalnie dla tej nielicznej w mieście grupy wiernych prawosławnych, którzy teraz obchodzą Boże Narodzenie. To jedyne takie nabożeństwo w województwie podlaskim.

Większość wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w regionie świętuje bowiem Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego. Wigilia według tego kalendarza przypada 6 stycznia, a obecnie trwa post.

Oficjum w cerkwi, z której korzysta duszpasterstwo wojskowe, rozpocznie się o godz. 16. Jak powiedział PAP proboszcz białostockiej prawosławnej parafii wojskowej, ks. ppłk Igor Siegień, rokrocznie widzi on na tym nabożeństwie prawie te same osoby, co znaczy, że wiernych obchodzących Boże Narodzenie w tym terminie, nie przybywa. Duchowny zwrócił uwagę, że to osoby spoza jego parafii, które nie przychodzą do tej cerkwi na nabożeństwa poza Bożym Narodzeniem.

Rokrocznie na oficjum 24 grudnia przychodzi około stu osób. Tym razem większa może być frekwencja w pierwszy dzień świąt, bo nabożeństwo o godz. 8.00 będzie też jednocześnie nabożeństwem niedzielnym.

Prawosławni obchodzący Boże Narodzenie w tym terminie, to przede wszystkim osoby z małżeństw mieszanych, których wiele obchodzi święta w dwóch terminach, uczestnicząc w nabożeństwach w kościołach i cerkwiach. Są to także osoby wyznania prawosławnego, które przyjechały do Białegostoku z innych regionów kraju i są przyzwyczajone do Bożego Narodzenie w grudniowym terminie.

Bowiem w innych regionach kraju, zwłaszcza w dużych miastach, prawosławne oficja bożonarodzeniowe 24 grudnia są czymś naturalnym. Również na terenie prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, która obejmuje tereny nie tylko w województwie podlaskim, ale również w warmińsko-mazurskim i pomorskim, w tamtej części diecezji wierni świętują Boże Narodzenie w grudniu.

Nie ma danych mówiących o tym, jak duża część prawosławnych w naszym kraju obchodzi Boże Narodzenie w tym terminie, czyli razem z katolikami. Duchowni podkreślają, że to decyzja wiernych, który termin wybierają.

Hierarchowie Cerkwi w Polsce szacują, że w całym kraju jest ok. 550-600 tys. osób wyznania prawosławnego, z czego połowa mieszka w województwie podlaskim, przede wszystkim w Białymstoku i południowo-wschodniej części tego regionu.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama