Rok 2012 r. w Watykanie i Kościele na świecie

Synod o nowej ewangelizacji, inauguracja Roku Wiary, Światowe Spotkanie Rodzin w Mediolanie, Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Dublinie oraz co najmniej dwie papieskie pielgrzymki zagraniczne to główne wydarzenia roku 2012 w działalności Stolicy Apostolskiej.

Już 6 stycznia Benedykt XVI po raz czwarty jako papież udzieli sakry biskupiej dwom nuncjuszom – abp Charlesowi Johnowi Brownowi, który będzie reprezentował Ojca Świętego w Irlandii oraz Polakowi, abp Markowi Solczyńskiemu, który będzie nuncjuszem apostolskim w Gruzji i Armenii.

8 stycznia Ojciec Święty udzieli sakramentu Chrztu św. dzieciom w Kaplicy Sykstyńskiej.

25 stycznia, na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan Benedykt XVI będzie przewodniczył w bazylice św. Pawła za Murami nieszporom z okazji święta Nawrócenia św. Pawła.

Najprawdopodobniej 18 i 19 lutego odbędzie się czwarty konsystorz Benedykta XVI, podczas którego papież wręczy birety kardynalskie nowym purpuratom.

W dniach 23-28 marca planowana jest pielgrzymka Ojca Świętego do Meksyku i na Kubę. Będzie to 23 podróż zagraniczna obecnego Następcy Piotra.

W dniach od 30 maja do 3 czerwca odbędzie się w Mediolanie VII Światowe Spotkanie Rodzin. Jego temat będzie brzmiał: „Rodzina, praca i świętowanie”. Weźmie w nim udział Ojciec Święty.

Natomiast w dniach 10-17 czerwca 2012 odbędzie się w stolicy Irlandii, Dublinie 50-ty Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Irlandczycy mają nadzieję, że będzie on okazją, by ich ojczyznę odwiedził Benedykt XVI. Watykaniści na możliwość takiej pielgrzymki zapatrują się sceptycznie. Większe nadzieje na przybycie Ojca Świętego mogą mieć ich zdaniem Libańczycy. Papież miałby w Bejrucie przekazać Kościołowi na Bliskim Wschodzie adhortację posynodalną, stanowiącą podsumowanie Synodu obradującego w dniach 10-24 października 2009 r. w Watykanie. Jego hasłem były słowa „Kościół katolicki na Bliskim Wschodzie: wspólnota i świadectwo. «Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących» (Dz 4,32)”.

W dniach 7-28 października ma w Watykanie obradować XIII Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów „Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej”. Natomiast 11 października Benedykt XVI dokona inauguracji Roku Wiary, ogłoszonego w związku z 50 rocznicą rozpoczęcia obrad II Soboru Watykańskiego. Papież zapowiedział go 17 października ub. roku listem apostolskim w formie motu proprio „Portam fidei”.

We Włoszech papież odwiedzi ponadto w ramach krótkich jednodniowych podróży Campobasso w regionie Molise oraz Arezzo w Toskanii.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KALENDARIUM