Wystawa o soborze

25 stycznia w kompleksie Bazyliki św. Pawła za Murami otwarta zostanie wystawa upamiętniająca 50-lecie Soboru Watykańskiego II.

 Nie przypadkiem obrano to właśnie miejsce, bowiem w tej bazylice 25 stycznia 1959 r. Jan XXIII ogłosił światu, że zamierza zwołać sobór powszechny.

Ekspozycja skupi się przede wszystkim na upamiętnieniu ogłoszenia Soboru. Będzie więc można na niej zobaczyć rękopis wygłoszonego wówczas przemówienia Jana XXIII. Będzie też seria zdjęć dokumentujących to wydarzenie. Ciekawostką jest watykański paszport służbowy bp. Karola Wojtyły. Wystawił go Sekretariat Stanu, aby przyszły Papież mógł w ogóle wziąć udział w soborowych obradach. Wizy i stemple kontroli granicznej przypominają też o pielgrzymce do Ziemi Świętej, jaką bp Wojtyła odbył przy okazji Soboru.

Przypomnijmy, że w najbliższą środę, a zatem w dniu inauguracji soborowej wystawy, Bazylikę św. Pawła za Murami odwiedzi Benedykt XVI. Jak co roku, będzie tam przewodniczył nieszporom na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
 

«« | « | 1 | » | »»