Patriarcha Cyryl przyjedzie do Polski

Spotkanie z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim, z prezydium Konferencji Episkopatu Polski oraz udział w prawosławnych uroczystościach na Grabarce - znalazły się w programie sierpniowej wizyty w Polsce zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi, patriarchy Cyryla.

Program pobytu hierarchy, który będzie gościł w Polsce w dniach 16-19 sierpnia, zatwierdził właśnie Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Jesienią ub. roku Cyryl, patriarcha moskiewski i całej Rusi, przyjął zaproszenie wystosowane przez zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolitę Sawę.

Patriarcha Cyryl pierwsze dwa dni spędzi w Warszawie, po czym wyjedzie do województwa podlaskiego, gdzie odwiedzi m.in. Białystok i Supraśl. 19 sierpnia weźmie udział w uroczystościach Przemienienia Pańskiego w cerkiewnym sanktuarium na Św. Górze Grabarce k. Siemiatycz.

W Warszawie hierarcha m.in. złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza, złoży wizytę u prezydenta Komorowskiego i spotka się z prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Jak dwa tygodnie temu informowało biuro prasowe Konferencji, dojdzie wówczas do podpisania orędzia o pojednaniu między narodem polskim i rosyjskim. Podpiszą je: patriarcha Cyryl oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.

Będzie to pierwsza w historii wizyta patriarchy Moskwy i całej Rusi w Polsce. Sam patriarcha Cyryl, jeszcze jako metropolita smoleński, był w Polsce kilka razy; w 2004 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Metropolita Cyryl (Włodzimierz Michajłowicz Gundiajew) urodził się 20 listopada 1946 roku w ówczesnym Leningradzie. Po ukończeniu szkoły średniej studiował w seminarium duchownym, a następnie w tamtejszej Akademii Duchownej.

W roku 1970 ukończył studia teologiczne. W roku 1969 wstąpił do klasztoru, a w roku 1971 został przedstawicielem Patriarchatu Moskiewskiego przy Światowej Radzie Kościołów. W latach 1974-1984 archimandryta Cyryl był rektorem Seminarium i Akademii Duchownej w Leningradzie. W 1976 roku został biskupem, a w roku 1977 arcybiskupem.

W 1984 r. abp Cyryl objął katedrę smoleńską i wiaziemską, a w roku 1988 - smoleńską i kaliningradzką. W roku 1989 arcybiskup Cyryl zaczął kierować Wydziałem Zagranicznym Patriarchatu Moskiewskiego i został stałym członkiem Synodu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. W 1991 roku otrzymał godność metropolity.

W styczniu 2009 roku Sobór Lokalny Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego wybrał metropolitę Cyryla na patriarchę moskiewskiego i całej Rusi. (PAP)

rof/ bno/ jbr/

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama