Ekumenizm dzięki męczennikom

Ekumenizmem, który dziś rozwija się najdynamiczniej, jest ekumenizm męczenników – uważa kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Kościół ponownie wrócił do epoki prześladowań. Pamiętajmy, że ofiarami 80 procent wszystkich prześladowań religijnych w świecie są chrześcijanie – powiedział kard. Koch. Uczestniczył on w pielgrzymce Fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie do opactwa Einsiedeln w Szwajcarii. Przy okazji przedstawił on stan relacji Watykanu z różnymi wyznaniami. Odmówił jednak wszelkich komentarzy na temat negocjacji z Bractwem św. Piusa X, które w Szwajcarii ma swą główną siedzibę. Kard. Koch podkreślił, że aktualnie decyzja w tej kwestii należy już tylko do Benedykta XVI.

Szwajcarski purpurat zaznaczył natomiast, że Stolica Apostolska oczekuje na rezultaty przygotowywanego obecnie Soboru Kościoła Prawosławnego. Dyskutowaną aktualnie kwestią jest prymat, którego potrzebę uznają obie strony – przypomniał kard. Koch. Za wielki sukces uznał on przezwyciężenie problemów natury personalnej w relacjach z rosyjskim prawosławiem. Poprzedni patriarcha Aleksy, mając niemieckie pochodzenie, musiał dowieść, że jest prawdziwym Rosjaninem, co negatywnie odbiło się na relacjach z Papieżem Polakiem. Patriarcha Cyryl zna się natomiast z Benedyktem XVI od dawna. W Rosji dobrze też jest znana antynazistowska postawa rodziny Ratzingerów, w związku z czym niemiecka narodowość Ojca Świętego nie stanowi negatywnego obciążenia. Osobiste relacje między Papieżem i patriarchą Moskwy nigdy nie były tak dobre – zaznaczył kard. Koch.
 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.