Wandal uszkodził cenną ikonę

Wandal uszkodził jedną z najcenniejszych ikon w soborze Aleksandra Newskiego w Sofii, największej prawosławnej świątyni na Bałkanach - podało w piątek bułgarskie radio. Wg zarządcy soboru bpa Tichona wartość XIX-wiecznego obrazu szacuje się na 2 mln euro.

Ikona Jezusa Chrystusa, znajdująca się w centralnym ołtarzu świątyni, jest dziełem rosyjskiego malarza Wiktora Wasniecowa.

Podczas incydentu w świątyni nie było ludzi. Wandal, niewykluczone, że narkoman, rzucił ciężkim kamieniem w obraz, chroniące go szkło zostało potłuczone, a płótno - rozdarte.

Minister kultury Weżdi Raszidow zarządził natychmiastowe przystąpienie do prac restauracyjnych, którymi zajmą się eksperci Narodowej Galerii Sztuk Pięknych.

Ubiegłotygodniowe trzęsienie ziemi o sile 5,8 w skali Richtera pod Sofią poważnie uszkodziło dwie świątynie - rosyjską cerkiew Św. Mikołaja oraz jedyny w bułgarskiej stolicy XVI-wieczny meczet Bania Baszy, którego kopuła grozi zawaleniem.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.