Wzajemne uznanie chrztu przez różne Kościoły chrześcijańskie, prawo azylowe i nowe rozporządzenia dotyczące zapobiegania nadużyciom seksualnym to niektóre z tematów podjętych przez zebranie plenarne episkopatu Szwajcarii.
Biskupi tego kraju, zebrani w klasztorze benedyktyńskim Einsiedeln, zajmowali się głównie sprawą aktualizacji obowiązującego od 1973 r. porozumienia między Federacją Kościołów Protestanckich Szwajcarii i Kościołem katolickim o wzajemnym uznaniu udzielonego w tych Kościołach chrztu.
Projekt nowej umowy w tej kwestii ma objąć także inne wspólnoty chrześcijańskie zrzeszone w platformie CTEC (Wspólnota pracy Kościołów chrześcijańskich Szwajcarii). Wychodzi on naprzeciw podpisanej w 2005 r. Europejskiej Karcie Ekumenicznej, a także katolicko-protestanckiemu raportowi na temat sakramentu chrztu, opublikowanemu w tym roku.
W odniesieniu do innych tematów biskupi podkreślili konieczność skupienia się na godności i prawach człowieka w kontekście osób ubiegających się o azyl w Szwajcarii. Przypomnienie o międzyludzkiej solidarności i sprawiedliwości ma bezpośredni związek z zapowiedziami wprowadzenia w tym kraju nowego, zaostrzonego prawa azylowego.
Biskupi przypominają w tym kontekście słowa Benedykta XVI wypowiedziane w Arezzo: być solidarnym z biednymi, to uznać projekt Boga Stwórcy, który uczynił wszystkich ludzi jedną rodziną.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.