Rosja i Chiny na drodze dialogu

Metropolita Hilarion Ałfiejew z patriarchatu moskiewskiego pragnie umocnić chrześcijan w Chinach. Przed wizytą u prawosławnych w Pekinie zatrzymał się w Kraju Chabarowskim w Federacji Rosyjskiej na pograniczu chińskim.

Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego poinformował kleryków seminarium duchownego w Chabarowsku o dialogu prowadzonym z autonomicznym Kościołem Prawosławnym Chin i o wspólnym dążeniu do normalizacji stosunków rosyjskiego prawosławia z tym Kościołem. W chabarowskim seminarium metropolita Hilarion podkreślił, że okręg dalekowschodni Federacji Rosyjskiej stanowi forpocztę Rosji na granicy z wielkim Państwem Środka, stąd konieczna jest znajomość języka i kultury tego południowego sąsiada. Patriarchat moskiewski i władze ChRL zmierzają do otwarcia wszystkich pozamykanych w Chinach cerkwi.

W Pekinie, Szanghaju i innych rejonach Chin mieszka 15 tys. wyznawców prawosławia, którymi opiekuje się dwóch kapłanów chińskich w podeszłym wieku. Od ponad trzystu lat w Chinach obecna jest misja rosyjskiego prawosławia. W seminarium w Chabarowsku wprowadzono teraz nowy kierunek studiów, przygotowujący specjalistów w zakresie języka i kultury chińskiej, którzy w przyszłości wesprą działanie misji rosyjskiego prawosławia w ChRL.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CHINY, DIALOG, ROSJA

Reklama

Reklama

Reklama