Prawosławni płacą podatki

Grecki metropolita Athanasios odpierał w czwartek zarzuty, że Kościół prawosławny w tym kraju nie płaci podatków; zapewnił, że Kościół przeznacza dochody na rzecz wiernych i że odbywa się to w przejrzysty sposób.

"Kościół w Grecji płaci podatki, jakie każda instytucja zgodnie z prawem powinna płacić" - mówił metropolita, pytany na spotkaniu w Komisji Europejskiej, czy Kościół poniesie solidarnie część ciężarów, z jakimi boryka się pogrążona w kryzysie Grecja. Metropolita Athanasios kieruje przedstawicielstwem Greckiego Kościoła Prawosławnego przy UE.

"Każdy dochód Kościoła idzie do ludzi" - podkreślił duchowny, zapewniając, że Kościół może przedstawić publicznie świadczące o tym dokumenty i że w tej dziedzinie panuje przejrzystość. Metropolita przyznał, że Kościół nie płaci podatków od miejsc kultu, które - jak powiedział - należą do wiernych.

Kościół w Grecji, konstytucyjnie nieoddzielony od państwa, będący drugim co do wielkości (po państwie) posiadaczem ziemi, uchodzi za bardzo zamożny. Kiedy w kraju wybuchł kryzys gospodarczy, był krytykowany za to, że nie czyni wszystkiego, co mogłoby pomóc państwu w przezwyciężeniu kłopotów. Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, zwierzchnik duchowny prawosławnych na świecie wzywał w zeszłym roku Kościół w Grecji, by nie izolował się od państwa w potrzebie.

Gdy w zeszłym roku Kościół prawosławny i klasztory w Grecji zostały zwolnione z płacenia podwyższonego wówczas podatku od nieruchomości, wywołało to nową dyskusję na temat zadań, jakie powinien wziąć na siebie Kościół w przełamywaniu deficytu publicznego państwa.

Metropolita Athanasios uczestniczył w czwartek w Brukseli w spotkaniu ponad 20 przywódców religijnych z Europy z szefami KE, Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego: Jose Manuelem Barroso i Hermanem Van Rompuyem. Temat spotkania z przedstawicielami chrześcijaństwa, islamu, judaizmu, hinduizmu i bahaizmu brzmiał: "Solidarność międzypokoleniowa w społeczeństwach europejskich". (PAP)

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.