Wandale "bronią" wolności słowa

Zwolennicy Pussy Riot ścięli 4 krzyże w Rosji.

Cztery krzyże zostały ścięte w regionach archangielskim i czelabińskim. Wywołało to dyskusję nad poszanowaniem wartości i symboli religijnych w Rosji w kontekście kontrowersji, jakie wzbudził wyrok skazujący dla członkiń grupy Pussy Riot za antyputinowski performance w prawosławnej katedrze w Moskwie.

Podobnego aktu wandalizmu dokonała wcześniej w Kijowie organizacja Femen. Jej przedstawicielka Anna Szewczenko powiedziała radiu Echo Moskwy, że wspiera ataki na symbole religijne w Rosji i wezwała do ich kontynuowania.

Ks. Wsiewołod Czaplin, kierujący Wydziałem Kontaktów ze Społeczeństwem w Patriarchacie Moskiewskim, wezwał policję do wykrycia sprawców profanacji, do której doszło w nocy z 24 na 25 sierpnia, i do postawienia ich przed sądem. Gazeta „Moscow Times” przypomina, że za akty wandalizmu grozi kara do trzech lat więzienia.

Nieoczekiwane wsparcie Kościół prawosławny otrzymał od Piotra Werziłowa, męża najbardziej znanej członkini Pussy Riot, przebywającej w więzieniu, Nadieżdy Tołokonnikowej. Potępił on ataki na krzyże, podobnie jak rosyjski pełnomocnik ds. praw człowieka Władimir Łukin, który nazwał je dziełem tchórzy.


 

«« | « | 1 | » | »»
 • @gut
  27.08.2012 17:03
  Wbrew pozorom, Putin wcale na tych akcjach nie traci. Wręcz przeciwnie, może się zaprezentować jako obrońca Cerkwi i porządku moralnego, jak carowie przed nim.

  Co oczywiście nie znaczy, że akcje PR należałoby tolerować lub wręcz wspierać.
 • mkg
  28.08.2012 06:43
  Skoro Panie z PR są tak bojowniczo nastawione do SYMBOLI RELIGIJNYCH to dlaczego nie przewrócą jakiegoś półksiężyca albo nie wystąpią w meczecie.......??
 • katolik
  28.08.2012 07:18
  SW II wprowadził wolność słowa, to niech się martwią.
 • rose
  28.08.2012 07:43
  rose
  Kobiety z Pussy Riot śpiewały nie tylko o Putinie ale też obrażały Boga.
  Jest o tym dobry artykuł w którymś z poprzednich 'Uważam Rze".
  Cytowanie wyłącznie słów o Putinie jest manipulacją, o tyle perfidną, że trudno zarzucić jej kłamstwo, podaje tylko część prawdy.
  Nasuwa tu się też kolejny wątek - kobiety powołują się na to, że mają dzieci i dlatego powinny zostać wręcz uniewinnione lub co najwyżej niski wyrok.
  Wzorem artystów uważają ,że mają specjalne przywileje do bezkarnego łamania prawa, artyści z racji "artyzmu" one z racji macierzyństwa.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.