Prawosławni na policji?

Kaplica, sala muzealna, biblioteka, sale spotkań, pokoje gościnne i pokoje dla studentów a także stołówka z zapleczem kuchennym znalazły się w Centrum Kultury Prawosławnej w Warszawie. Zakończył się remont budynku przejętego od policji. Kosztował 5 mln zł.

Uroczyste wyświęcenie budynku i oddanie go do użytku odbędzie się 10 września, w dzień pamięci św. Hioba Poczajowskiego, święto prawosławnej diecezji warszawsko-bielskiej - poinformowała w poniedziałek kuria metropolitalna w Warszawie.

Ogólna powierzchnia budynku przy ul. Świętych Cyryla i Metodego w Warszawie wynosi ponad 3,5 tys. metrów kw.

Jak poinformowano na stronie internetowej polskiej Cerkwi, w okresie międzywojennym służył on jako internat, zwłaszcza dla prawosławnych studentów Studium Teologii Prawosławnej Uniwersytetu Warszawskiego. Wybuch II wojny światowej przerwał działalność studium, w latach 40. budynek przejęło gestapo. Po wojnie nie wrócił do Cerkwi, został najpierw przejęty przez służby bezpieczeństwa, potem przez policję.

Kościół prawosławny zabiegał o odzyskanie majątku, co udało się dopiero w 2005 roku, decyzją Komisji Regulacyjnej ds. Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Policja zobowiązała się do sukcesywnego przekazywania obiektu. W lutym 2010 roku cały gmach wrócił do Cerkwi.

Po kapitalnym remoncie znalazły się tam: kaplica Świętych Cyryla i Metodego, sala muzealna, biblioteka, sale spotkań, pokoje gościnne i pokoje dla studentów oraz stołówka z zapleczem kuchennym.

W specjalnym oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa wyraził podziękowanie wszystkim, którzy pomogli w odzyskaniu budynku i remoncie, w tym ofiarodawcom "znanym i nieznanym". Szczególnie - duchowieństwu i wiernym diecezji warszawsko-bielskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • etyczka
  03.09.2012 13:26
  Co za idiotyczny tytuł tekstu; czy żurnaliści nie wiedzą, że tytuł ma być nie tylko "sensacyjny", ale przede wszystkim odpowiadający rzeczywiści i nie wprowadzający w błąd. Wkurza mnie to!
 • ksad
  03.09.2012 14:10
  I to jest piękny dla braci prawosławnych adres - św. św. Cyryla i Metodego - twórców języka starocerkiewnosłowiańskiego.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.