Zreformować ustawę o bluźnierstwie!

W Pakistanie nie ustają zabiegi różnych środowisk o zmianę osławionej ustawy o bluźnierstwie, która stała się narzędziem prześladowania mniejszości religijnych.

Ostatnio w tej sprawie obradowała muzułmańsko-chrześcijańska konferencja, która zebrała się w Lahaurze. Zorganizowała ją pakistańska Krajowa Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego.

„Nie może dochodzić do starcia między cywilizacjami z powodu grzechu jednego człowieka – czytamy w oświadczeniu wydanym na zakończenie spotkania. – Żaden chrześcijanin w Pakistanie nie może być uznawany za współwinnego, gdy ktoś profanuje islam czy dokonuje jakiejś zbrodni na Zachodzie czy w Ameryce. Wszyscy powinni szanować religie istniejące na świecie”. Tym samym pakistańska Krajowa Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego odniosła się również do ataków na chrześcijan po uznanych za bluźniercze publikacjach szydzących z islamu.

Koordynator Rady, o. Francis Nadeem OFM, zwraca uwagę na wadliwość ustawy o bluźnierstwie, która często służy do załatwiania prywatnych porachunków. Stąd pilna potrzeba poprawienia funkcjonowania prawa w tym zakresie, co postulują przedstawiciele pakistańskich chrześcijan, muzułmanów, hinduistów, sikhów i parsów. Potępili oni jednocześnie niedawne podpalenie luterańskiego kościoła w Mardanie, gdzie sprofanowano również Biblie i inne książki religijne. Wezwano ponadto do przywrócenia w kraju harmonii między wspólnotami religijnymi oraz poszanowania miejsc kultu.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • vivi
  10.10.2012 03:14
  "Wszyscy powinni szanować religie istniejące na świecie”
  Dlaczego? Ludzie niewierzący nie muszą szanować bo przecież uważają religie za nieudany i patologiczny wytwór kulturowy ludzkości z wieków ciemnych. Niby CO mieliby szanować? Postacie mitologiczne?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.